Chorľavé zdravotníctvo, hlúpnuce školstvo, krívajúci sociálny systém, kvitnúca korupcia, krivdiaca spravodlivosť, stŕpnutý agrosektor, rozbité cesty, neschopné, nefunkčné hento aj tamto a hlásajú, že moju tradičnú rodinu, môjho muža a moje tri deti ohrozujú. Strašia ma, že osoby LBGTI majú silu rozbiť a zničiť to najviac, čo sa nám podarilo vybudovať a držať napriek všetkému. Pokope, spolu, funkčné. Zdvíhajú varovný prst, že môj krúžok pre pána Františka a pani Zuzanu je ťažkým hriechom.

Páni, ja mám jemnocitné svedomie. Mne to nefunguje tak, že sa po hriechu hravo otrasiem. Lebo veď Ježiš. On sa nechal ukrižovať za naše poklesky. Tak mnohí svoje viny pred sebou aj svetom zľahčujú. Aj snáď ešte primeraný kus zdravého rozumu a logiky mám.

Ak moju tradičnú rodinu ohrozujú hriechy šťastne spolu žijúcich chlapov, spolu žijúcich žien, mužov oblečených v ženských šatách, osôb, ktoré sa narodili v tele, s ktorým sa nevedia stotožniť, neochromujú nás všetkých rovnakou mierou aj morálne úpadky kňazov aj biskupov? Nie je pre nás rovnako nebezpečné aj násilie v tých tradičných, čo si pred oltárom sľúbili samé sväté veci? Aj tých, čo žijú len tak, bez spečatenia pred Bohom?

Áno. Moja tradičná rodina je od svojho vzniku sľubom na kríž v neustálom nebezpečenstve. Chobotnica zla svojimi rôznorodými jedovatými chápadlami sa prisáva na jednu sféru za druhou. Presne vie, kde sú slabé miesta. Kde bola túžba po prijatí, akceptovaní prišlo opovrhovanie. Kde bola slabosť a potreba prijať pomoc, nastúpil nezáujem. Kde bolo treba vypočuť a porozumieť, prisalo sa ohováranie a klamstvá. Kde bola naivita, slabé vedomie seba, naskytli sa chlipné ponuky a manipulácie okolia. Odtiaľ, kde pre katolícku vieru, pre ľudskú blízkosť, pre zlo nemal byť žiaden priestor.

Súhlasím s vami. Naše slovenské tradičné rodiny sú naozaj v ohrození. Súčasným stavom zdravotníctva, školstva, súdnictva, polície, aj priemyslu a poľnohospodárstva. Preto sa pýtam: Ako ťažkým hriechom je hlasovať za pokračovanie tohto stavu? Do akého pekla sa možno prepadnúť podporou fašizmu a nenávisťou voči menšinám? Akým morálnym úpadkom je podpora kresťanského a národného, čo ani lásku, ani odpustenie vo svojom sírovom arzenáli nevlastní?

Keď sa budem predveľkonočne spovedať, budem vyznávať tie svoje, ktorých sa pre obyčajnú ľudskú slabosť neviem zbaviť. Nepridám ten nový, vraj ťažký.

Lebo: Neschvaľujem hriechy ľudí LGBTI, ukončovanie života nenarodených živých ľudských bytostí. Viem, o čom to je, keď ide o veľa. Napriek veľkým zdravotným problémom, strachu a obetovaní vlastných ambícií a snov mám tri žijúce zázraky, ktoré za nič na svete nevymením.

Prepáčte mi pán biskup, ale nebudem leštiť okná, len preto, že milujem čistotu a poriadok.  Dokonale čistý, veď to viete, je len Boh. Nekrúžkovala som podľa vašich predstáv, lebo nad našimi tradičnými slovenskými rodinami horí strecha. A ten prudko šíriaci sa požiar olej vašich vrelých odporúčaní isto-iste neuhasí.