Vyrába sa viac ako 160 rokov, ale aj v časoch robotov a moderných technológií sa ohýba ručne. Legendárna thonetka číslo 14 je stolička zložená z ôsmich ručne ohýbaných bukových guľatín a má dvadsať vrutov. Do histórie nábytkárstva sa zapísala ako prvá stolička, ktorá sa vyrábala vo veľkom v továrni.

Od roku 1859 sa z nej predalo viac ako 80 miliónov kusov a je celkom možné, že ju máte doma aj vy - po babičke alebo po dedkovi.

Legendárna thonetka č. 14 

Nebola iba nadčasovo elegantná, ale aj ľahká a za dobrú cenu. Rýchlo sa ujala vo vychýrených viedenských kaviarňach, preto sa jej právom hovorí „kaviarenská stolička“.

Ale nesmrteľnosť jej zaručila iná vlastnosť - je nerozbitná. Keďže drevo nemá prerezané vlákna, nemožno ju roztĺcť ani preraziť.

V Bystřici pod Hostýnem na východnej Morave ju vyrábajú od roku 1861. Pre bukové lesy a výhodnú logistickú polohu tam vtedy vyučený nemecký truhlár, podnikateľ a vynálezca Michael Thonet spolu so synmi založili továreň na výrobu ohýbaného nábytku.

Ikonická kolekcia klasických a barových stoličiek č. 14.  Foto - TON a.s. 

Stala sa najväčšou svojho druhu a vývojovým centrom celej firmy Gebrüder Thonet, odkiaľ sa nábytok exportoval do celého sveta. Od  roku 1953, teda po znárodnení, je známa pod menom TON (Továreň na ohýbaný nábytok) a patrí k najstarším na svete.

Ohýbanie dreva nerobia ženy

Ohýbanie dreva je technológia, ktorá sa začína naparovaním drevených, najlepšie bukových hranolčekov v špeciálnych kadiach, kde ostávajú niekoľko hodín. Ručný ohyb operadlovej časti sa vykonáva pomocou tvárnice, ktorej tvar kopíruje špeciálna pásnica. Pásnica je najdôležitejším vynálezom Michaela Thoneta, pretože zabraňuje praskaniu ohýbaného masívneho dreva.

Aj keď opis ohýbania dreva možno vyzerá jednoducho, v praxi to tak nie je. „Trvá aj pol roka, kým zistíme, či sa niekto hodí na ohýbače, či má pre túto prácu cit. A najmenej rok potrebuje, než sa vyučí. Ohýbači pracujú vo dvojiciach, často sa ten vzťah prirovnáva k manželstvu. Musí si spolu rozumieť aj bez slov, jednoducho si ľudsky sadnúť,“ dozvieme sa počas návštevy továrne, kde stoličky vznikajú.

Ručné ohýbanie dreva.  Foto - autorka

Ešte nikdy v histórii nemali ohýbačku ženu. Prečo je to tak, zistíme počas prehliadky výrobnej časti továrne, kde nás sprevádza Kateřina Žůčková. V svižnom tempe tam dvaja muži ohýbajú drevo vo formách - za šichtu urobia aj 200 operadiel. V ďalšej fáze, kde sa drevo ohýba v peci, má jedna forma hmotnosť skoro 20 kíl a denne ich musíte zdvihnúť niekoľko desiatok.

“Pre ženy by to bola naozaj náročná fyzická práca,” hovorí Kateřina Žučková, asistentka riaditeľky výrobno-technického úseku firmy TON a.s.

Legendárnu štrnástka nevymyslel Michael Thonet, ale vďaka nemu sa stala jedným z najpredávanejších nábytkov vôbec. Aj preto, že priniesol nový štýl v organizácii práce a mohol nábytok vyrábať vo veľkom. Počas návštevy si prezeráme, ako sa brúsi, morí, lakuje, testuje, čalúni a všetko kompletizuje. Stoličku číslo 14 dokážu skúsení zamestnanci zložiť aj za minútu a pol.

Žien je asi 50 percent

„Žien u nás pracuje asi 50 percent. Často na administratívnych pozíciách, ale aj čo sa týka výroby. Tam nájdete ženy hlavne hlavne pri brúsení, čalúnení av oddelení finálnych úprav,“ dopĺňa Iva Šimoníková z marketingu.

Pri finálnych úpravách nájdeme aj Katarínu Zdráhalovú. V továrni začala pracovať pred 25 rokmi, pracovala tam jej babička, dedko a ju tam priviedli rodičia.

„Je to práca s krásnymi produktmi a tiež v dobrom kolektíve. Vždy ma teší, keď vidím v televízii naše výrobky a viem, že sme celosvetovou značkou,“ dopĺňa usmievavá žena, ktorej pod rukami prejdú desiatky stoličiek za smenu.

Katarína Zdráhalová.  Foto - TON a.s.

Najvyššie postavenou ženou TONu je Anna Polišenská, výrobno-technická riaditeľka. Tá vyzdvihuje ďalšiu oblasť, ktorej sa firma venuje – nielen preto, aby to dobre znelo vo firemnej stratégii – udržateľnosť.

„Správali sme sa udržateľne ešte v čase, keď to nebolo moderné. Pre nás je to samozrejmosť,“ uvádza Polišenská s tým, že ak zakúpite stoličku od TONu, je to na roky dopredu aj kvôli desaťročnej záruke, ale aj kvôli tomu, že ju možno po rokoch nechať opraviť.

„Poskytujeme službu opráv nábytku od nás, ktorý vám z nejakého dôvodu momentálne neslúži – má prasknutý rákosový výplet, pretrhnuté čalúnenie, jeho farebné dokončenie či stabilita konštrukcie už nevyhovujú. Chceme urobiť životný cyklus produktu čo najdlhší a robí nám veľkú radosť, pokiaľ slúži po generácie,“ vysvetľuje Anna Polišenská.

Originálny marketing 

Thonet rozumel marketingu. Prisudzuje sa mu skvelý marketingový ťah – aby dokázal pevnosť svojich stoličiek, mal zhodiť počas svetovej výstavy v Paríži stoličku číslo 14 z Eiffelovej veže.

„Nie je jasné, z akej výšky, v každom prípade zafungovalo to, že sa nerozbila. Tento kúsok sa rozkríkol a o publicitu bolo postarané,“ dodáva Šimoníková. Na svetových výstavách firma získavala pravidelne zlaté medaily a ohýbaný nábytok si vraj zamiloval aj Charlie Chaplin alebo architekt Le Corbusier.

Stoličky z firmy TON a.s. Foto  - autorka

Vedieť o sebe dáva firma aj dnes. Spolupracuje so skúsenými európskymi dizajnérmi, ale aj so študentmi z vysokých škôl  - momentálne s Vysokou školou výtvarných umení v Bratislave, ktorej študenti vystavujú svoje návrhy v návštevníckom centre firmy.

Firma TON prežila ťažké covidové časy aj niekoľkonásobné zvýšenie cien energií. S viac ako 500 zamestnancami vyrába a distribuuje ohýbaný nábytok do viac ako 60 krajín sveta.

Otvorila návštevnícke centrum, kde počas exkurzií pre jednotlivcov i 30-členné skupiny odovzdáva ďalej viac ako 160-ročný príbeh ohýbaného nábytku.

(Obsah vznikol v spolupráci s CzechTourism Slovensko)