Uznávaná redaktorka Slovenského rozhlasu Ľubica Hargašová prišla o nomináciu na Krištáľové krídlo za rok 2021 a RTVS s ňou ukončila spoluprácu. Reagovali tak na reportáž, ktorej časť si Hargašová vymyslela. Na neprofesionálnu reportáž upozornil web O médiách.

Hargašová si vymyslela časť reportáže z Prahy

Ľubica Hargašová urobila reportáž o slávnych kaviarňach v Prahe pre víkendovú reláciu Štúdio svet. Pri kaviarni Grand Café Orient predstierala, že sa stretla so sprievodcom, ktorý o kaviarni prezradí podrobnosti.

„Sme na Celetní ulici pred elegantným domom U černé Matky Boží. Tu je od roku 1912 Grand Café Orient. Priamo pred budovou sme stretli Jirku, autora knižného turistického sprievodcu po pražských kaviarniach. Hneď sa ujal úlohy hostiteľa," hovorí v reportáži Hargašová. Potom nasleduje hlas českého sprievodcu, ktorý opisuje kaviareň.

Rubeš a Kluci z Prahy 

Hargašová ho nazvala Jirka, v skutočnosti to mal byť Janek Rubeš z Kluci z Prahy, ktorý je známy investigatívnymi videami a reportážami o podvodníkoch v Prahe a ďalších mestách. Rubeš v nedeľu na twitteri upozornil, že sa s redaktorkou nikdy nestretol a reportáž s ňou nerobil: „@Rtvs dobry den… nejmenuju se Jirka a nikdy jsem se s vama nepotkal…"  

K vyjadreniu pripojil vlastnú reportáž z decembra minulého roka, z ktorej si redaktorka povystrihovala jeho vyjadrenia a pripojila do svojej reporáže. Český YT kanál Kluci z Prahy funguje len rok a pól, ale má 294 000 odberateľov a 22,4 miliónov vzhliadnutí.

RTVS už s Hargašovou ukončila spoluprácu. "V RTVS sme vzniknutú situáciu dôkladne preverili. Takéto pochybenie je pre RTVS neprijateľné. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli s pani Hargašovou ukončiť spoluprácu."

Hargašová prišla o nomináciu na Krištáľové krídlo

Ľubica Hargašová prišla aj o nomináciu na Krištáľové krídlo za rok 2021. Nominovaná bola v kategórii Publicistika a literatúra za profesionálne rozhlasové reportáže a za mimoriadne vydarené televízne mini portréty Naši svetoví.

„Vzhľadom na vzniknutú situáciu sme s odbornou porotou Krištáľového krídla, predsedom Veľkej poroty a garantkou prehodnotili nomináciu Ľubice Hargašovej na cenu Krištáľové krídlo za rok 2021. S prihliadnutím na štatút a filozofiu Krištáľového krídla sa členovia poroty, organizátor a garantka podujatia zhodli na stiahnutí nominácie Ľubice Hargašovej na cenu Krištáľové krídlo za rok 2021,“ povedala riaditeľka Krištáľového krídla Katarína Srkala vo vyhlásení pre Omediach.com.

Novinárka Ľubica Hargašová.  Foto - Facebook

Ľubica Hargašová pracovala ako novinárka takmer 40 rokov a pre Slovenský rozhlas bola legendou. Robila hlavne reportáže o zahraničnom aj domácom cestovnom ruchu. Jej reportáže získali viacero nominácií a ocenení.

V spomínanej reportáži z Prahy však porušila novinársky kódex. "Novinár nikdy nemanipuluje s textovými, obrazovými, zvukovoobrazovými či zvukovými záznamami ani fotografiami," píše sa v Etickom kódexe Slovenského syndikátu novinárov.