Manipulácia má svoj priestor v komunikácii, ale má aj svoje dôsledky. „Keď medzi sebou nehovoríme otvorene, nebudujeme dôveru. A kde je nižšia dôvera, tak sa navzájom vzďaľujeme a nevieme spolupracovať,“ hovorí pre Ženy v meste komunikačný tréner a spoluzakladateľ firmy Otvorená hra Martin Čajko, ktorý bude viesť náš májový workshop Každodenná manipulácia - ako sa proti nej brániť.
Manipulácia v komunikácii podľa Čajka nastáva vtedy, ak po niekom niečo chceme a nepovieme mu to priamo. „Ak chcem, aby zmenil správanie, myslenie, aby niečo urobil, ale nepoviem mu to priamo, ale snažím sa ho vmanévrovať do rozhodnutia,“ vysvetľuje.
Deje sa to denne, nielen v práci vo vzťahu nadriadený- podriadený, či naopak, ale aj v rodine. „Rodič sa snaží ochraňovať dieťa pred zlým rozhodnutím. Bojí sa napríklad, že si vyberie zlú vysokú školu a pokazí si tak život, tak ho tlačí do výberu inej školy. Úmysel je síce dobrý, ale neodkomunikuje otvorene svoje obavy a radšej dieťa manipuluje do iného rozhodnutia,“ vysvetľuje Čajko.
Martin Čajko bude preto na májovom workshope, ktorý náš portál organizuje s agentúrou Speakers, hovoriť o tom, ako manipuláciu rozpoznať i ako komunikovať otvorene, asertívne a bez manipulácie. Preberieme tiež tri základné techniky, ako sa manipulácii brániť.
Vstupné 20 eur, pre členky Klubu Žien v meste 15 eur, v cene je občerstvenie. Lístky si môžete zakúpiť tu: https://bit.ly/2HSfjWV
Partnerom workshopu je firma Gloval Premium Food and Wine od roku 2001 Familia Valois