BERLÍN. Nemecká kancelárka Angela Merkelová už siedmykrát po sebe a celkovo po dvanásty raz obhájila postavenie najvplyvnejšej ženy sveta. Vyplýva to zo stomiestneho rebríčka amerického magazínu Forbes zverejneného vo štvrtok. 

 Merkelová bude oporou EÚ 

"Merkelová v tomto roku zvíťazila v ťažko vybojovaných voľbách, v ktorých sa do Spolkového snemu vkradla krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD)," píše sa vo vyhlásení magazínu Forbes, z ktorého citovala agentúra DPA. V časoch nadchádzajúcich búrok vyplývajúcich z brexitu a protiimigračných nálad v Európe bude kancelárka podľa Forbesu musieť držať pevne kormidlo EÚ.

Druhú priečku v rámci tohto hodnotenia obsadila britská premiérka Theresa Mayová, pričom Hillary Clintonová - ešte v roku 2016 druhá najmocnejšia žena - sa po svojej volebnej porážke Donaldom Trumpom v amerických prezidentských voľbách prepadla na 63. miesto.

 

       

 

 Ivanka Trumpová.  Foto - TASR/AP     

 

Ivanka Trumpová na 19. mieste

Trumpovej dcére Ivanke, aktuálne na pozícii poradkyne Bieleho domu, pridelil Forbes 19. priečku. Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová obsadila 43. miesto.

Melinda Gatesová z nadácie Gates Foundation, Sheryl Sandbergová z Facebooku a šéfka General Motors Mary Barraová skončili podľa vymenovaného poradia na treťom, štvrtom a piatom mieste.

V rebríčku Forbesu sú vplyvné ženy z oblasti politiky, biznisu, technológií a filantropie vrátane svetových líderiek, topmanažérok a miliardárok  Zoznam najvplyvnejších žien sveta zverejňuje prestížny časopis každoročne od roku 2004. Ženy sú v ňou radené podľa majetku, ohlasu v médiách a miery svojho vplyvu. 

 

Prečítajte si aj Merkelová vyhrala, ale v Bundestagu bude prvý raz po 60 rokoch krajná pravica