BRATISLAVA. Prelet nad životom je názov prvej samostatnej zbierky básní z pera Emílie Filipovej. Knižnú novinku, ktorá prináša básne 89-ročnej mamy hudobníka, skladateľa, humoristu, dramaturga, herca a zanieteného propagátora internetu Jara Filipa, uviedli do života v stredu v Bratislave. "Naša starká píše básne celý život. Lenže bola zamestnanou ženou, pracovala ako učiteľka, matkou štyroch deti a manželkou veľmi svojského, úžasného, silného a dominantného muža, nikdy sa neodvážila vyjsť z jeho tieňa a svoju prácu prezentovať," priblížila život pani Filipovej jej vnučka, speváčka Lucia Šoralová.

 

Začala ako 83-ročná 

Ako ďalej prezradila, jej stará mama sa dostala k svojmu životu až po odchode starého otca. "Mala 83 rokov, keď začala chodiť so svojimi básňami po súťažiach a začala ich vyhrávať. Všetci ju označovali za nevšedný talent," doplnila Šoralová, ktorá sa rozhodla splniť sen starej mamy - mať vlastnú zbierku básní. Knihu napokon aj sama vydala. "Páči sa mi, hoci ja som básne nevyberala, dcéra vyberala. Mám ich asi do dvesto, ešte tri knihy by sa dali vydať z tých, čo mám doma. Ja som nevedela vybrať, mne sa všetky ľúbia rovnako," povedala pre TASR Emília Filipová. Poetka, ktorej večnými témami sú život a príroda, na prezentácii spomínala aj na svojho syna Jara Filipa - "človeka hromadného výskytu": "Verila som v jeho talent, to bolo dôležité, môj muž nie," priznala mama známeho hudobníka a skladateľa, ktorý nás nečakane opustil v roku 2000 vo veku 51 rokov na následky ťažkého infarktu.

 

 

Jaro Filip zdelil lyričnosť po mame

"S Jarom som zažil krásne roky spolupráce a vždy som rozmýšľal o tom, vlastne až doteraz, kde sa v ňom brala tá lyričnosť, poetičnosť niekedy až romantizmus tých jeho pesničiek," uviedol krstný otec novej básnickej zbierky Milan Lasica. "Keď som si prečítal knižku pani Filipovej, zistil som, že jablko nepadlo ďaleko od stromu, že to Jaro zdedil. Vlastne môžem byť rád, že Jaro zhudobňoval moje texty a nie vaše básne," zavtipkoval a knihu poetky zo Svätého Petra, ktorá "sa rozpráva so stromami, necháva sa strhávať búrkou svojich snov", posypal bielymi pierkami.

"To je čistá poézia, lyrično, bez akejkoľvek snahy o ohúrenie metaforou, rytmom, rýmom, čímkoľvek. Sú to len čisto položené pocity na oltár," povedala pre TASR o poézii Emílie Filipovej Lucia Šoralová, ktorá svoju starú mamu prekvapila aj tým, že jednu z jej básni - Rozlúčky zhudobnila.