Hlavná zmena v rodinnom a partnerskom správaní mužov i žien sa na Slovensku deje od roku 1989. Dovtedy bol typický model rodiny takmer jediné, čo sme poznali.  

V priemere sa vydávame a ženíme o päť rokov starší ako pred dvadsiatimi rokmi. Manželstiev sa uzatvára podstatne menej. Najväčšou zmenou však je miera rozvodovosti. V minulosti štatisticky pripadali na desať manželstiev dva rozvody. Dnes sa z desiatich manželstiev rozvedie polovica a napriek tomu, že všetci túžime po trvalom vzťahu s jedným partnerom, nevieme v ňom zotrvať.

 

Môže za to naozaj niekto tretí?

Mravy sú takpovediac uvoľnenejšie, objavil sa novodobý fenomén single ľudí, pre ktorých je najdôležitejší pocit slobody, neviazanosti, život bez záväzkov, žiadna zodpovednosť. Kedysi bola žena vo vzťahu sebavedomejšia, lebo mala v partnerovi, i keď len na papieri – istoty -  finančnú, emocionálnu, spoločenskú... Dnes akoby vyhrávali tie druhé – ženy, ktoré nemajú zodpovednosť za deti, rodinu, to ako je ich manžel oblečený, orientujú sa na kariéru, cestujú, rozmýšľajú slobodne a to, že je ich aktuálny milenec ženatý, nie je až taký veľký problém. Ako vo všetkom na svete, ani vo vzťahoch nie je všetko len čiernobiele.


Mala by víťaziť láska (a pravda)

Svetoznáma topmodelka Gisele Bundchen(38) je šťastne vydatá za muža svojho života, hviezdu amerického futbalu Toma Bradyho(41). Majú spolu deti, nevedia sa jeden druhého nabažiť, stále sú spolu a stále zamilovaní. Poriadnu skúšku lásky, lebo o vzťahu sa ešte hovoriť nedalo, prežili už na začiatku. Chodili spolu asi dva mesiace, keď Tom Gisele oznámil, že jeho bývalá partnerka modelka Bridget Moynahanová čaká jeho dieťa. Bridget porodila syna v roku 2007, Gisele s Tomom sa zobrali v roku 2009 a majú spolu osemročného Benjamina a päťročnú Vivian. Miš-maš, v ktorom vlastne nikto z aktérov nevedel, kto koho podvádza, kto je podvádzaný má happyend v podobe krásneho vzťahu a ukážkovej rodiny dvoch hviezd svetového kalibru.

 

 

Jasné, Amerika a celebrity:)

Na Slovensku je to však rovnaké. Nepoznám úplne šťastnú milenku, nech by bola neviem ako krásna, slobodná, nezávislá, ktorá by večer, keď ten jej odíde domov, neplakala do vankúša alebo kamarátke na pleci, že je ženatý. A už vôbec nepoznám vydatú ženu, ktorá so svojim zákonitým nie je len kvôli deťom a príde mu na neveru, ktorej by to bolo jedno. Takéto veci bolia. A vedia aj poriadne dlho. Milenka má jeho pozornosť, darčeky, dobrodružstvo, manželka deti, majetky, status. Ani jedna však naozaj nemá jeho.

 

Na dvoch stoličkách nesedíme – naraz!

Ďalším, podľa mňa, ešte zaujímavejším fenoménom je fakt, že ženy väčšinou nebývajú len jedno alebo druhé. Medzi milenkou a podvádzanou partnerkou je veľmi tenká hranica. Tá prvá nie je ani najväčšia mrcha na svete a tá druhá zase nie je len cnostná a poslušná. Role sa menia – niekedy náhle, niekedy sú nástrojom pomsty, inokedy zvíťazí obyčajná chémia. Pravidlo – nikdy nehovor nikdy – v krehkých ľudských vzťahoch platí dvojnásobne.