V posledných mesiacoch rastie počet podvodných útokov na mobilné telefóny, ktoré sú známe ako “smishing”. Tieto podvodné SMS správy sa vydávajú sa za dôveryhodné spoločnosti, ako sú doručovacie služby, mobilní operátori alebo banky. Obeť môže byť skutočne ich klientom a preto ľahšie útočníkom naletí a posunie im o sebe citlivé informácie.

So znižujúcim sa vekom detí, ktoré používajú smartfóny, je nevyhnutné, aby rodičia svojich potomkov chránili a naučili ich, ako rozpoznať a reagovať na tieto hrozby.

Prečo zvoliť iPhone ako prvý telefón pre deti?

Niektorí rodičia sa rozhodnú obdarovať svoje ratolesti chytrým telefónom a zvažujú značku Apple. iPhony ponúkajú rodičovské kontroly a sledovanie polohy, čo môže rodičom pomôcť udržať deti v bezpečí. Vďaka uzavretému systému, sťahovaniu aplikácií iba z Apple App Store a častým bezpečnostným aktualizáciám sú iOS zariadenia menej náchylné voči malwarovým útokom.

Pokiaľ zvažujete nákup iPhonu pre dieťa, ale odrádza vás cena, fínska firma Swappie ponúka repasované iPhony až o 40% lacnejšie ako nové. Tieto telefóny sú dôkladne otestované a opravené, čo umožňuje Swappie poskytovať na nich záruku. Navyše je voľba repasovaného iPhonu ekologickejšia a prispieva k ochrane životného prostredia.

Ako vysvetliť smishing deťom?

Aby deti pochopili, čo je smishing, a naučili sa, ako sa pred ním chrániť, je dobré im všetko prakticky ukázať a hovoriť tak, aby tomu porozumeli. Tu je niekoľko tipov, ako podvodné SMS jednoducho vysvetliť:

Čo je smishing?

Smishing je podvodná SMS, ktorá sa snaží získať osobné údaje alebo prinútiť príjemcu kliknúť na nebezpečný odkaz. Vysvetlite deťom, že rovnako ako by nemali veriť neznámym ľuďom na ulici, ktorí sa môžu za niekoho vydávať, nemali by automaticky dôverovať ani odosielateľom a obsahu správ vo svojom telefóne.

Ako je možné, že útočníci získali telefónne číslo?

Sú tri najčastejšie spôsoby, ako sa k číslu mohli dostať - databázu čísel získali z ukradnutých údajov z minulosti. Je veľká šanca, že telefónne čísla sú stále platné, pretože ľudia ich často nemenia. Existujú tiež nástroje, ktoré dokážu čísla náhodne generovať a útočník tak posiela smishingové správy a snaží sa trafiť skutočného užívateľa. Napokon sa útočník môže nelegálne dostať aj k veľkým databázam telefónnych čísel, ktorými disponujú napríklad rôzne agentúry.

Ako spoznať podvodnú správu?

Podvodné správy často obsahujú odkazy na zvláštne webové stránky alebo naliehavé výzvy na akciu. Upozornite deti na podozrivé odkazy a chyby v pravopise alebo gramatike. Napríklad, ak správa tvrdí, že vyhrali cenu, ale nikdy sa nezúčastnili žiadnej súťaže, alebo dostali balík, ktorý si neobjednali.

Čo robiť, ak dostanú podozrivú správu?

Deti by mali vedieť, že ak dostanú podozrivú správu, nemajú klikať na odkazy a nemali by na ňu reagovať. Namiesto toho by mali správu ukázať rodičom alebo ju jednoducho zmazať. Vysvetlite im, že je lepšie byť opatrný a nekonať unáhlene. Vy ako rodič môžete neskôr v prípade pochybností overiť pravosť tejto správy cez oficiálne telefónne čísla alebo zákaznícky servis.

Praktické rady pre rodičov

Rodičia by mali nastaviť rodičovské kontroly a blokovať neznáme čísla, pravidelne kontrolovať správy, vzdelávať deti o internetových podvodoch, používať antivírusové aplikácie a udržiavať softvér aktuálny. Naučte deti nikdy nezdieľať ich osobné informácie a okamžite hlásiť podozrivé správy. Pomôžte im vytvoriť silné heslá a používať dvojfaktorovú autorizáciu. Otvorená komunikácia a dôvera medzi rodičmi a deťmi je kľúčová pre ochranu pred mnohými podvodmi.

Pokiaľ by ste si neboli istí, či je iPhone pre vášho potomka tou správnou voľbou, tipy čo zvážiť pri výbere prvého detského telefónu nájdete na blogu Swappie.