Leto je ideálnym časom na kúpu prvého smartfónu – váš potomok bude mať dostatok času, aby sa ho naučil používať pred začiatkom školského roka. Čas prázdnin využijete na nastavenie všetkých funkcionalít a na zoznámenie sa so zásadami bezpečnosti na internete. 

Výber vhodného telefónu vás ale môže potrápiť. Ako prvé vám možno napadne posunúť dieťaťu váš starší telefón. No ak by bolo dieťa nedostupné kvôli vybitej batérii na dlhšom školskom výlete, na kľude vám to rozhodne nepridá.

V tomto článku sa budeme venovať praktickej stránke výberu smartfónu, aby bol pre dieťa čo najvhodnejší. Nestúpite vedľa, ak pri kúpe prvého smartfónu pre vaše dieťa budete postupovať podľa týchto 8 krokov:

1. Veľkosť a ergonómia: Vyberte smartfón, ktorého veľkosť nebude brániť vášmu dieťaťu telefón pevne uchopiť v jednej ruke. Ideálne tiež je, ak dosiahne pri písaní palcom jednej ruky na všetky písmená klávesnice. Keď je telefón vhodnej veľkosti, ľahko sa zmestí do ruky alebo vrecka dieťaťa. Bude ho pravdepodobnejšie mať poruke a nezostane hodený v školskej taške.

2. Značka telefónov, ktorú poznáte: Bude pre vás jednoduchšie, ak dieťaťu vyberiete model smartfónu, ktorý viete ovládať aj vy. Budete to tiež potrebovať kvôli kontrole aktivity vášho dieťaťa. Budete mu tiež vedieť pomôcť s nastavením jeho nového aparátu. 

iPhone je obzvlášť dobrou voľbou pre dieťa, ak aj zvyšok rodiny používa telefóny a zariadenia Apple. Funkcia rodinného zdieľania výrazne uľahčuje každodenný rodinný život. Rodina môže napríklad zdieľať fotoalbumy, pripomenutia a vzájomnú polohu.

3. Operačný systém. Život vám zjednoduší rovnaký operačný systém, ako už používate v domácnosti. Dieťa sa jednoducho naučí používať operačný systém, ktorý používa aj zvyšok rodiny.

4. Rozumný rozpočet. Ten samozrejme závisí od vašej finančnej situácie, ale dobre si premyslite, či dieťa potrebuje najnovší model drahého smartfónu. Rozbije sa mu oveľa jednoduchšie ako vám. 

Premýšľajte preto o kúpe repasovaného telefónu. Modely iPhone u Swappie sú bežne o 40% lacnejšie a viaceré staršie modely tu môžete kúpiť v rozmedzí 150-300 eur. Vďaka repasovaniu, ktoré prebieha v 52 krokoch, vám Swappie garantuje dokonalú funkčnosť. Telefón môžete bez udania dôvodu vrátiť bezplatne do 14 dní a máte naň aj ročnú záruku.

Najmä staršie modely iPhonu sú pre používanie deťmi veľmi vhodné. Swappie predáva všetky modely od iPhone 8 vyššie. Kupujete fakticky nové zariadenie, aj keď ide o starší model.

5. Bezpečnostné funkcie: Smartfóny sú dnes štandardne vyrábané s možnosťou nainštalovania rodičovskej kontroly. Obľúbený operačný systém iOS v iPhonoch má rodičovskú kontrolu aj priamo v nastaveniach. 

Pozrite si recenzie aplikácií pre jednotlivé telefóny, aby ste vybrali takú, ktorá bude spĺňať vaše požiadavky na sledovanie  aktivity dieťaťa online.

6. Výdrž batérie: Dlhá výdrž batérie je kľúčová.V Swappie si za drobný príplatok môžete prikúpiť úplne novú batériu do vybraného modelu iPhonu. Aj bez príplatku však máte garanciu, že zdravie batérie je minimálne 80%.

7. Hodnotenia a recenzie: Skúmajte hodnotenia a recenzie na internete, aby ste si overili, že vybraný smartfón je spoľahlivý a kvalitný.

8. Nezabudnite na ochranné púzdro a sklo: Nech už vyberiete akýkoľvek model, vyberajte ho spoločne s púzdrom a ochranným sklom. Pre niektoré staršie a menej rozšírené modely telefónov nemusia byť púzdra dostupné, overte si preto ich dostupnosť ešte pred kúpou. Swappie vám za drobný poplatok dodá smartfón s profesionálne nalepeným ochranným sklom. 

Ak ste vďaka tomuto návodu ušetrili čas a našli pre dieťa vhodný telefón, venujte ho rozhovorom s vašou ratolesťou o zásadách bezpečného správania sa na internete. Ak chcete, aby deti používali zariadenia zodpovedne, bude najlepšie, ak im ich funkcie a pravidlá fungovania vysvetlí niekto, komu veria. Zabudnite však na zoznam nudných príkazov, zákazov a pravidiel. Venujte čas spoločnému surfovaniu a hravou formou na konkrétnych situáciách ukážte deťom internetové nástrahy. 

Ak ich spoločne zvládnete, bude pre vašich potomkov nový telefón príležitosťou na jednoduchší kontakt s blízkymi, rozšírenie obzorov a získavanie nových vedomostí.