Od šiestich rokov niečo tvorila. Modelovala, kreslila na papier, neskôr na hodváb. Menila modurit za temperky. Bavilo ju vytvárať niečo vlastnými rukami, vymýšľať a kreovať. „Škola ma ubíjala, milovala som ten pocit slobody a priestor na tvorbu,“ spomína Andrea Molnárová. Túžila ísť preto na strednú školu, kde by svoj dar využila alebo mohla niečo pekné učiť druhých.

Rozhodli rodičia. Išla na gymnázium a potom na Ekonomickú univerzitu v Bratislave, lebo banky sú budúcnosť a istota. „Veľakrát v živote sa ocitneme v situácii, že plníme želania iných, hoci ide o náš život. Robíme to, čo povie rodina, čo káže spoločnosť, čo si vyžaduje okolie. Ja som nikdy nemala vzťah k školskému systému a aj tak som išla študovať vysokú školu, navyše odbor, ktorý bol vzdialený tomu, čo naozaj napĺňalo mňa,“ vraví.

 

Módna terapeutka Andrea Molnárová Foto - facebook AM

 

Život v banke a poisťovni

Po vysokej škole skončila v banke, tak ako sa plánovalo. Pracovala tam osem rokov. „Systém práce ma ničil. Už v momente, keď som sa v banke prezliekla do kostýmu, ktorý nerada nosím, som nebola sama sebou a nebola som šťastná,“ dodáva. 

Keď dostala ponuku robiť na marketingu v najväčšej poisťovni, neváhala. „Malo to ku kreatíve oveľa bližšie, mohla som pracovať na reklamných kampaniach, komunikovať s reklamnými, mediálnymi či eventovými agentúrami, tvoriť nové veci v dynamickom reklamnom a mediálnom prostredí. To mi bolo oveľa bližšie a ostala som tam pracovať desať rokov,“ hovorí.

Mala zaujímavú prácu, dobré vzťahy s klientmi, nadštandardný príjem, ale vnútorne s tým nebola stotožnená. Hľadala sa. Začala navštevovať rôzne kurzy. Najprv sa učila líčiť, neskôr skúšala rôzne kurzy osobného rozvoja.

 

 

Stretnutie s Táňou Havlíčkovou

Jej pohľad na život zmenila nekonvenčná česká módna návrhárka Táňa Havlíčková, ktorá po úspešnej kariére módnej návrhárky začala pracovať ako poradkyňa štýlu. Vytvorila vlastný koncept ôsmych štýlov a učila ženy rozumieť tomu, čo oblečenie vysiela, pretože správne oblečenie znamená aj súlad medzi telom a dušou.

„To bolo v apríli 2014, keď som ju zažila naživo. Najprv som sa veľa dozvedela o sebe, napríklad, že mám mužskú energiu, čo som tak stále cítila. Havlíčková vtedy veľa hovorila o tom, čo diktuje spoločnosť, čo chcú rodičia, aby sme sa vydali, mali deti, starali sa o domácnosť. A keď podľa toho nežijete, ste divná a bojujete s tým,“ vysvetľuje Molnárová. Vtedy si prestala pripadať divná len preto, že sa nechce starať o domácnosť, ani budovať kariéru, ale pracovať s ľuďmi, so ženami a viesť ich.

Keď v poisťovni zrušili jej pracovnú pozíciu, vzala to ako príležitosť. „Nebolo pre mňa jednoduché zmeniť po 22 rokoch život zamestnankyne, často som myslela na to, čo si teraz dám na vizitku, kto som,“ spomína si.

 

S českou poradkyňou štýlu a tútorkou Táňou Havlíčkovou.  Foto -facebook AM

 

Ako módna terapeutka

Naplno sa však pustila do štúdia nového odboru. Ako jediná v Čechách a na Slovensku absolvovala všetky dostupné formy štúdia – semináre Obleč svoju dušu a Tvoja duša pozná tvoj talent, ako jedna z dvoch Sloveniek rok študovala v škole Táni Havlíčkovej. Česká módna návrhárka tam prvý raz zaúčala ženy do svojho konceptu OCTOCODES.

Od začiatku roka 2015 robí workshopy Obleč svoju dušu a hoci to nie je vždy ľahké, každé ráno, keď vstane, má radost z toho, čo robí a aké veci tvorí. Práca v korporáte jej nechýba.  

„Pomáham ženám objaviť ich hodnotu, aby zistili, kto naozaj sú a nie, čím by mali byť podľa iných. Vtedy vedia zvládnuť aj kritiku, ustáť to a ísť si za svojím, tak ako som si šla ja sama. Keď spoznajú seba, lepšie vyhodnotia vzťah s blízkými, veľa vecí sa im ozrejmí,“ vraví módna terapeutka Andrea Molnárová, ktorá dostáva stále viac ponúk na vystúpenia a prednášky pre ženy.

Sama už nenosí kostým, ktorý, ako vraví, potláčal jej tvorivú dušu, ale oblieka sa tak, aby sa cítila pohodlne. „Vtedy zo seba vyžarujem tú správnu energiu a neverbálne komunikujem s mojím okolím.“

 

Foto - facebook AM

 

Učí ženy akceptobvať sa a neporovnávať

Na workshopoch ženy učí kto sú, sama s nimi chodí aj na nákupy a radí im ako si vyskladať šatník. „Nemá to byť chaos, lebo, keď cítíš chaos, vysielaš chaos. Netreba si kúpiť tridsať vecí, stačia aj tri dobré, ktoré vytvoria základ,“ vraví Molnárová.

Teší sa, keď z jej workshopov alebo individuálních hodín odchádzajú spokojné ženy. Každá z nich sa nájde v jednom z ôsmich štýlov, z ktorých majú štyri ženskú a štyri mužskú energiu.

„Je dôležité akceptovať samú seba a neporovnávať sa – výstupom je jedinečnosť ženy. To, aké sme, určuje typ rodiny, vzťah s rodičmi, vzťah s partnerom, manželom, so svokrou. Ako sa cítime, tak sa aj obliekame, vysielame signály oblečením. Keď porozumieme sebe, porozumieme aj iným a neodsudzujeme,“ dodáva módna terapeutka Andrea Molnárová.