Neviem, prečo to mám tak v hlave nastavené, ale s nástupom nového roku MUSÍM MAŤ DIÁR. Ja viem, väčšina ľudí má diár, nie je to nič výnimočné. Výnimočný je skôr ten môj pocit, že bez neho nemôžem začať nový rok. Zrejme  som napriek pestrej ponuke tradičných symbolických prvkov z našej bohatej ľudovej histórie práve jemu priradila SYMBOL NOVÉHO ZAČIATKU, lebo sa priam desím predstavy, že ho nebudem mať včas.

Preto chodím a pátram už pred sviatkami popri nákupoch vianočných darčekov, obiehajúc kníhkupectvá v meste namiesto obedov, variant oneskorenej kúpy (aj keď vo februárovom výpredaji evidentne výhodnejšej ) je totiž pre mňa absolútne neprijateľný. A hľadám starostlivo, lebo to musí byť ten „PRAVÝ“ na ďalší rok.  Asi si myslím, že podľa jeho dizajnu si môžem nakonfigurovať celý ten rok.

Minulý rok som cítila potrebu kúpiť si slniečkovo žltý s krásnym ornamentom. Rok bol sakra ťažký, jeho „dizajn“ sa ani na prvý, ani na druhý pohľad nepodobal žiarivej obálke toho diáru. (Aj keď myslím si, že príde čas, keď sa jeho význam ukáže, prederie sa ako slniečko spoza mrakov a aj moja nedobrá pamäť si určite v tej súvislosti vybaví ten žltý ornament.)

Aj toho roku som sa predierala cez bohatý (a každým rokom bohatší) výber na trhu – pracovné, motivačné, fitness, antistresové – no aké len chcete či nechcete. A rozmýšľala som, aký chcem či nechcem. Schudnúť by som chcela, to hej, aj motivácia v niekoľkých oblastiach môjho života mi akosi chradne, stres naopak silnie...

Až tu zrazu ... mi to docvaklo. Kúpila som si úplne obyčajný. Taký „plain“. Nebudem sa snažiť nakonfigurovať si v hlave rok dopredu. UŠIJEM (a popritom aj UŽIJEM) si ho postupne, po krokoch, NA MIERU.

Naši predkovia prikladali veľký význam tzv. „MÁGII POČIATKU“. Tak toto je moja osobná.

 

PS. Toho roku začínajú diáre Štefanom, tak - bez ohľadu na gregoriánsky kalendárny rok - aj ja.

 

Prečítajte si aj Otvorený list mojim deťom alebo O lovcoch a zberačoch