V kaviarni sedeli samí muži a popíjali pivo. Alebo víno? Možno kávu. To je jedno. Rozprávali sa. Slnečné lúče jesenného slnka ich rozlenivili, ale len na chvíľu. Prebudenie prišlo v momente, keď do podniku vstúpila Žena. Nech by sa dialo čokoľvek – bolo jasné, že táto bytosť vedela zmeniť aj prúdenie vzduchu v miestnosti. Rozhovory stíchli, pozreli na ňu, povzdychli si, dalo sa počuť aj nejaké „wow!“, „och“ aj „ach!“. Keď ich Žena zbadala, hneď sa narovnala, prsia vystrela dopredu a vzpriamená sebaisto kráčala k baru. S charakteristickým kolísaním bokov. Usmiala sa a takto odpovedala na mužské och i ach.

Podotknem, že v tej kaviarni sedeli mladí muži a Žena mala cez šesťdesiat. Vôbec, ale vôbec ten vekový rozdiel nikomu nevadil, lebo obdivovať ženu sa dá v každom veku. A každej žene ten obdiv pridá na kráse a sebavedomí.

Túto situáciu z talianskej kaviarne mi pred rokmi popísal istý známy zo Slovenska, ktorý s nemým úžasom pozoroval pre neho nevšedné divadlo. „Toto je život!“ hovoril mi vtedy zjavne inšpirovaný Talianmi. Bol to zaujímavý postreh. Väčšina sa vie nadchnúť pre taliansku kuchyňu, víno, počasie, či atmosféru. Tu ale, ako si môj známy dobre všimol, tvoria aj také situácie. A verte mi, vôbec nešlo o oplzlé reči alebo neslušné správanie. Len taký nevinný obdiv.

Stretávate sa s ním aj vy, milé dámy? Sú Slováci pozorní? Ste pri nich Ženy s veľkým Ž? Dobre, môžeme trochu z nárokov ubrať, nemusia zakaždým, keď vás zbadajú, žasnúť, ale ja sa pýtam, či sú pozorní? Pozornosť sa dá prejaviť napríklad aj podaním kabátu. Podávajú vám ho? A vedia pochváliť šaty alebo účes? Veď taká pochvala vôbec nemusí mať sexuálny podtón. Púšťajú vás prvú vo dverách? Ach, už to počujem, o chvíľu skríkne niekto niečo o rodovej rovnosti a diskusia sa uberie úplne iným smerom. Nech si hovorí kto chce, čo chce, ja viem svoje.

Rozmýšľala som o tom aj cez víkend, keď sme boli s manželom na koncerte. Spoločnosť nám robila istá známa, ktorej manžel sa podujatia nemohol zúčastniť. Môj manžel bol voči mne aj nej veľmi pozorný: nielen mne doniesol nápoj, ale aj jej. Nielen mne podal kabát, ale aj jej. Pochválil jej šaty. Keď koncert skončil a keďže už nešiel nočný spoj ponúkol jej, že ju odvezieme domov.

Potom som manžela pochválila. Ale so smútkom som konštatovala, že si nie som celkom istá, či od mojich známych, trebárs aj kamarátkiných manželov, by som mi dostalo toľko pozornosti, keby som ja bola sama. Prejavili by záujem? V niektorých prípadoch sa to zdá nemožné, veď podaktorí majú problém prehovoriť, nájsť tému na rozhovor. Ešte raz podotknem, že tu vôbec nejde o nejaké kurizovanie. Ide o pozornosť. Tej by sa niektorí mohli učiť od Talianov.

Milé Ženy, show must go on, bez ohľadu na vek, bez ohľadu na to, či je v „hľadisku“ plno alebo nie, kráčajme teda životom narovnané, prsia dopredu, sebaisto vzpriamené. S charakteristickým kolísaním bokov. Tak ako Žena z obyčajnej talianskej kaviarne.

 

Prečítajte si aj Čím žijete vy?