Išla som minule po ulici, mala som pustený nejaký spotify playlist. Aj sa mi to na prvé počutie zdalo, no nebola som si istá. Pozriem na displej, hrá R. Kelly. Ťukla som na ďalší song. R. Kellyho nepočúvam. Je totiž až príliš podozrivý z naozaj šokujúceho sexuálneho násilia.

Čítala som to už dávnejšie. Buzz feed urobil rozsiahly long read, v ktorom popisoval ako to funguje u R. Kellyho. Vyberá si tínedžerky pod zákonom a podľa svedectiev ich drží vo svojom dome ako konkubíny. Zoberie im mobil, nemôžu chodiť bez jeho súhlasu prakticky nikam. Psychicky ich týra, nemôžu sa stýkať s rodinou a musia byť súčasťou jeho sexuálnych hrátok. Týmto obvineniam čelí 51-ročný spevák desaťročia. Zatiaľ sa mu vždy podarilo uzatvoriť s každou ženou, ktorá ho chcela žalovať, mimosúdnu miliónovú dohodu.

 

Prečítajte si

 

Obvinení speváka bolo tak strašne veľa, že BBC spravilo rozsiahly prehľad na časovej osi. Všetky udalosti na nej majú jedno spoločné – objavujú sa v nich sex a dievčatá, ktoré majú zväčša 15, či 16 rokov. V roku 1994 si dokonca jednu zobral. Speváčku Aaliyah – mala 15 rokov. Súd nakoniec ich manželstvo anuloval.

Zatknutý políciou bol aj v roku 2002 – pre detskú pornografiu. Objavila sa videopáska, kde močil na neplnoleté dievča. Nakoniec ho neuznali vinným v 2007 – porota rozhodla, že nevie určiť koľko rokov má. Dievča totiž nesvedčilo. Buch bum, o pár hodín bol slobodný, a opakoval, že ďakuje Ježišovi.

Tento týždeň sa však Spotify rozhodlo, že kvôli novým pravidlám proti nenávistnému obsahu  a správaniu sa odstráni všetky pesničky R.Kellyho zo svojich playlistov a odporúčaní. Spotify to bližšie popísalo tým, že „chceme, aby naše editorské rozhodnutia – čo sa rozhodneme programovať – odrážalo naše hodnoty.“ Programovaním myslia algoritmus, ktorým Spotify vyberá priamo konkrétnemu užívateľovi hudbu, aká by sa mu mohla páčiť. Jeho najpočúvanejšia pesnička na Spotify má dnes 320 miliónov prehratí.

BBC len nedávno zverejnilo dokument, ktorý sa volá R.Kelly: Sex, dievčatá a videopásky. Pokúša sa v ňom prelomiť mlčanie, ktoré sprevádza R. Kellyho a obvinenia. Približne vtedy vznikla aj kampaň #MuteRKelly, ktorá si dala za cieľ tlačiť na Apple a Spotify – na bojkot hudby, ktorá speváka živí. A kým R.Kelly už roky odmieta obvinenia, teraz naznačuje, že je to lynč na „čierneho muža, ktorý zásadným spôsobom prispel svojej komunite“. Kampaň za bojkot však vedú práve afroameričanky. Ženy v R.Kellyho sex kulte sú totiž paradoxne práve afroameričanky.

Keď budete nabudúce v aute a rádio zahrá I believe I can fly, spomeňte si, čo to je za človeka. Ja prelaďujem už rok. A R.Kelly o tom síce určite nevie, dosť možno ani jeho peňaženka, ale ja sa cítim sama pred sebou lepšie.