Tento týždeň som videla reportáž VICE news z irackého Mosulu. Ukázali príbeh 23-ročnej Sroor al-Hosayni. Je to bývalá zdravotná sestra. Dnes vedie tím dobrovoľníkov, väčšinu z nich bez zdravotníckeho vzdelania, ktorí vlastnoručne odstraňujú mŕtvoly z mesta. V Iraku sú totiž po boji o mesto stovky až tisíce mŕtvol. Sroor chce pomôcť, aby sa do mesta vrátil život. Mŕtvoly však zvyšujú riziko moru a iných chorôb.

Zatiaľ sa jej tímu podarilo odstrániť 350 tiel. Každý deň dostávajú telefonáty od ďalších ľudí, ktorí ich prosia o pomoc. Sroor začala s touto prácou, pretože chcela pochovať svoju sestru, ktorá zomrela pri bombardovaní ich domu, na ktorého streche bol bojovník ISISu. Súčasťou dohody, že ju môže pochovať na mosulskom cintoríne bolo, že musí pracovať pre iracké bezpečnostné zložky. Sroor si teda vybrala túto prácu. Pre istotu opakujem, že má 23 rokov.

 

 

Už dávnejšie som písala, že ženy vždy zohrávali dôležitú úlohu v ťažkých časoch. Boli spojky, kuchárky, ošetrovateľky, bojovníčky. Aj na Slovensku. Ženy v Sýrii, Iraku, ale aj v našom Slovenskom národnom povstaní sú stále takmer neviditeľné. Zohrávajú pritom dôležitú úlohu a u nás sa na ne zabúda aj 75 rokov po SNP.

Príbeh so sardinkovou konzervou v ruksaku, ktorá zastavila fašistickú guľku, znie skôr ako z hollywoodskeho filmu. Pritom je to príbeh Márie Eisenhutovej a stalo sa to pri Čiernom Balogu. „Moja sestra zobrala takú kolísku, v ktorej sa deti nosili na pole. Lenže v nej nebolo decko, ale zbrane, do ruky hrable, a už sme išli. To sme potom už len chytali znamenia, už vedela, kde pri akom strome sa máme stretnúť," hovorí zas Anna Bergerová. V 15-tich bola partizánka a pomáhala lekárovi ako sestrička. „Pre mňa bolo najťažšie tie zahnisané obväzy prať a ešte pomedzi tie dierky aj vši vyberať." Denník SME si napríklad pripomenul v roku 2010 Annu Bergerovú. Tiež mala vtedy len 15 rokov.

Ženy sú rovnaké hrdinky ako muži. Sú aj rovnako zbabelé ako muži. Napriek tomu majú pozornosti výrazne menej. Ja som si na to spomenula pri 23-ročnej Sroor, ktorá vo videu vysvetľuje, že našli aj masové hroby s deťmi, a že tieto činy sa zrejme nikdy nevyšetria. Napriek tomu dúfa, že krajina sa dostane z najhoršieho a pokúsi sa zabudnúť na tieto hrôzy. Koľko je na svete Sroor, o ktorých sa ale nikdy nedozvieme?

Ženy v meste, nikdy nezabúdajte na to, čo sa vo vás skrýva a majte silný a hrdinský týždeň!