BERLÍN. Organizátori silvestrovských osláv v Berlíne sa po prvý raz rozhodli pripraviť "bezpečnostnú zónu" pre ženy. Nové bezpečnostné opatrenia pre párty pred Brandenburskou bránou prichádzajú v dôsledku obáv zo sexuálnych útokov, informovala v piatok stanica BBC. Vysoký počet prípadov obťažovania a olúpenia žien, ku ktorým došlo pred dvoma rokmi počas silvestrovských osláv v Kolíne nad Rýnom, šokoval nemeckú spoločnosť. Stovky žien boli vtedy napadnuté skupinami mužov s migrantským pozadím. Udalosti zvýšili v krajine napätie ohľadom masívneho prílevu migrantov. Len v roku 2015 ich prišlo do Nemecka 1,1 milióna, najmä zo Sýrie a Iraku, z ktorých však iba časť skutočne utekala pred vojnovým konfliktom a násilím.

Očakáva sa, že koncoročné oslavy v Berlíne navštívia v nedeľu státisíce ľudí. Účastníci osláv nebudú môcť mať so sebou rozmerné ruksaky a tašky, pri Brandenburskej bráne bude platiť zákaz požívania alkoholických nápojov.

"Bezpečnostná zóna" na ulici Ebertstrasse, ktorá zo západnej strany obchádza Brandenburskú bránu, má slúžiť pre ženy, ktoré sa budú cítiť počas silvestrovskej noci ohrozené alebo sa stali obeťou útoku. K dispozícii im budú pracovníci Nemeckého Červeného kríža. Niektorí kritici označili toto opatrenie za neúčinné a diskriminačné.