Súkromné i verejné záhrady, historické kláštorné záhrady či šľachtické parky, ale aj komunitné sa tento víkend otvoria pre všetkých nadšencov na niekoľkých miestach Slovenska.

Len v Bratislave bude od soboty 10. júna do nedele 11. otvorených 17 parkov a záhrad, kde sprievodcovia – dobrovoľníci či majitelia a správcovia – ponúknu bezplatné prehliadky a zaujímavý sprievodný program.

 

Snímka z Lippayovej záhrady. Foto TASR - Michal Svítok

 

Ochrana zelených plôch

To všetko v rámci populárneho celoslovenského Víkendu otvorených parkov a záhrad. „Chceme predstaviť  nielen hodnoty parkov a záhrad Slovenska, ale aj prácu ľudí – odborníkov, vlastníkov, správcov, podporovateľov či nadšencov, ktorí sa na tvorbe a údržbe týchto lokalít podieľajú či podieľali v minulosti. Chceme pozitívnymi príkladmi viesť ľudí a najmä mladú generáciu k aktívnej ochrane hodnôt zelených lokalít či zelenej infraštruktúry a tzv. otvorených plôch v urbanizovanej krajine, ktoré sú pre život v sídlach nepostrádateľné,“ píše sa v tlačovej správe hlavného organizátor podujatia Národný trust n.o.

 

Parčík na Svoradovej ulici.   Foto - TASR

 

Uvidíte nové a obnovené parky a záhrady, ako napríklad parčík na Svoradovej ulici alebo Gaštanice na Kolibe. Svoje brány opäť otvára záhrada Veľvyslanectva Ruskej federácie, či obľúbená Kochova záhrada.

 

Veľvyslanectvo Ruskej federácie.  Foto - vopz.sk

 

Kochova záhrada.   Foto - TASR

 

Prvýkrát bude prezentová súkromná záhrada – Záhrada bratov Hubovcov, o ktorú bol veľký záujem. Pre tých, ktorí hľadajú pokoj alebo priestor pre meditácie, organizátori odporúčajú návštevu Františkánskej kláštornej záhrady alebo Bratislavskej kalvárie.

 

Záhrada bratov Hubovcov.   Foto - vopz.sk

 

Pre rodiny s deťmi a záujemcov o „posedenie v tráve“ dávajú  tip na Vrakunskú komunitnú záhradu, novú komunitnú záhradku Cyklokuchyne na Tyršovom nábreží pod Starým mostom.

 

Cyklokuchyňa.  Foto - vopz.sk

 

Zaujímavá bude aj Prüger-Wallnerova záhrada pri Horskom parku, v ktorej jej majitelia kedysi pestovali ovocie i zeleninu pre hotel Carlton a Savoy, sa bude konať aj súťaž o najlepšiu ovocnú bublaninu.  

 

Prüger-Wallnerová záhrada pri Horskom parku.  Foto - vopz.sk

 

Nové pohľady na známe miesta

S  Landart umením sa budú môcť návštevníci stretnúť v záhrade v Podunajských Biskupiciach.  Architektonicky zaujímavý dom so záhradou známej sochárky a šperkárky Erny Masarovičovej a Štefana Kissoczyho z obdobia rannej moderny v rámci podujatia predstaví ich dcéra - sochárka Katarína Kissoczy. Pre návštevníkov je tu okrem samotnej prehliadky domu a záhrady pripravený aj zaujímavý program ako napríklad ukážky zvárania v ateliéri či jazzový koncert Matúša Jakabčica, Juraja Grigláka a Mariána Ševčíka a mnoho ďalších milých prekvapení.

Sprievodcovia - dobrovoľníci predstavia ako dôležitú súčasť kultúrneho a prírodného dedičstva Bratislavy  aj vilu s historickým parčíkom, ktoré boli vybudované  v r. 1942 pre riaditeľa vtedajšej Dynamitky v lokalite Jurajov dvor.

Ondrejský cintorín - Záhradu žijúcich duchov mesta či francúzsku barokovú záhradu na severnej terase Bratislavského hradu, ktoré sú síce bežne prístupné  si tiež návštevníci budú môcť prezrieť s našimi sprievodcami a získať nové pohľady na tieto známe miesta.

 

Pisztoriho palác.  Foto TASR - Michal Svítok

 

V rámci podujatia bude prezentované aj Kollárovo námestie, na ktorom Green Foundation s partnermi realizuje projekt jeho čiastočnej revitalizácie. Návštevníci podujatia si tu budú môcť spolu s organizátormi zasadiť kvety, a tak prispieť ku skrášleniu verejného priestoru na spomínanom námestí.

Výnimočne bude sprístupnený Jurajov dvor, historický parčík s vilou vybudovanou pre riaditeľa Dynamitky v roku 1942, zachovaný v autenticky spustnutom stave.

V rámci podujatia bude prezentovaný aj projekt Landererovho parku. Architekt a spoluautor projektu Landererovho parku Hans-Michael Földeak dňa 11.6.2017 o 14:00 a 16:00 hod (Šafarikovo námestie) predstaví nielen samotný projekt ale aj koncept tvorby mestských lúk na podporu biodiverzity.

 

Foto - TASR

 

Aj mimo Bratislavy

Víkend otvorených parkov a záhrad je celoslovenské podujatie, do ktorého sa zapája aj množstvo parkov a záhrad z územia celého Slovenska.

Deň otvorených modranských záhrad v Modre sa bude niesť v znamení záhradnej slávnosti. Návštevníci sa budú môcť prejsť okruhom 17 najmä súkromných záhrad a zúčastniť sa netradičného atraktívneho programu.

Do Víkendu otvorených parkov a záhrad sa s prehliadkami a programom zapájajú významné slovenské arboréta ako Lesnícke arborétum Kysihýbeľ v Banskej Štiavnici, Arborétum Mlyňany SAV, Arborétum Borová hora Technickej univerzity vo Zvolene (POZOR: táto lokalita sa do podujatia zapája pripraveným programom s názvom Dni ruží až 17. a 18.6.2017) či najvyššie položené arborétum v Strednej Európe – Arborétum v Liptovskom Hrádku.

V tomto roku budú mať možnosť návštevníci prezrieť si aj viaceré ukážkové prírodné záhrady, ako napríklad ukážkovú prírodnú záhradu Hanky Sekulovej v Ivanke pri Dunaji, prírodnú záhradu Zuzany Pastorkovej v Dlhej nad Váhom, ukážkovú prírodnú záhradu v lokalite Pažiť či ovocnú farmu Kubra pri Trenčíne alebo školskú prírodnú záhradu Spojenej školy internátnej v Trenčíne.

 

Krásne parky v Spišskej

Ukážky pikírovania rastlín a tvorivé dielne pre deti sú pripravené aj v obnovenej botanickej záhrade v Tatranskej Lomnici. Organizátori podujatia v Spišskej Novej Vsi pripravili skvelý program, v ktorom bude prezentovaných sedem zaujímavých zelených i historických lokalít – Park najdlhšieho šošovkovitého námestia v Spišskej Novej Vsi, historický park v Markušovciach, Madaras park, Záhrada umenia v  Galérii umelcov Spiša, Komunitná záhrada ZáZeMie, Židovský cintorín či letohrádok Sans Souci.

 

Park najdlhšieho šošovkovitého námestia v Spišskej Novej Vsi.  Foto - vopz.sk

 

Do podujatia sa ďalej zapájajú a zaujímavý program či lektorované prehliadky pre návšteníkov pripravujú Zámocký park v Hlohovci, Park pri kaštieli v Tomášove, Ekopark Holá hora z Prešova, Budatínsky park v Žiline, Botanická školská záhrada v Trnave, Včelárske múzeum a Arborétum v Kráľovej pri Senci, Voľnokrajinársky park v Topoľčiankach, Historický park Budimír, Kaštieľ Csákyovcov z Hodkoviec, Park slovenských národovcov v Revúcej, Múzejná záhrada Mestského múzea Fándlyho fary v Seredi, Hunyadyovský park v Mojmírovciach, Historický park v Lednických Rovniach, Záhrada vily Dominika Skuteckého v Banskej Bystrici a z Liptovského Hrádku sa do podujatia zapája Park pri hrade a kaštieli v Liptovskom Hrádku, Dalova Galéria naivného umenia či Záhrada cirkevnej materskej školy.

 

Záhrada vily Dominika Skuteckého v Banskej Bystrici.  Foto - vopz.sk

 

Myšlienka otvárania parkov a záhrad a sprístupňovania ich hodnôt verejnosti sa realizuje vo viacerých krajinách na svete. Do praxe ju aplikujú organizátori podujatí v Anglicku, Írsku, Holandsku, v Poľsku, v Nemecku, v Portugalsku, v Austrálii, ale aj u našich susedov v Českej republike, Rakúsku či v Maďarsku. Iniciátorom a organizátorom podujatia na Slovensku je od roku 2007 Národný Trust n. o. – nezisková organizácia venujúca sa ochrane kultúrneho a prírodného dedičstva.

 

Zoznam všetkých zapojených parkov a záhrad, spolu s programom podujatia nájdete na stránke www.vopz.sk

.

Prečítajte si aj Najlepšia terapia na svete