MODENA. BRATISLAVA: Najlepšou reštauráciou na svete je Osteria Francescana v talianskej Modene. Rozhodla o tom včera odborná porota. Lokál svetoznámeho talianskeho šéfkuchára Massima Botturu získal podľa ORF toto ocenenie už v roku 2016, minulý rok ho z čela rebríčku na druhé miesto odsunula luxusná reštaurácia v New Yorku Eleven Madison Park.

Rebríček zostavovaný britským časopisom Restaurant dal na druhé miesto El Celler de Can Roca v Girone, na 3. mieste skončila  Mirazur v juhofrancúzskom meste Menton. Najbližšie k nám je na 14. mieste Steirereck vo Viedni.

 

Foto - TASR/AP

 

Bottura (55) je jedným z najkreatívnejších talianskych kuchárov na svete. Preslávil sa nielen návratom k tradičnej talianskej kuchyni, ale aj svojím bojom proti hladu a plytvaniu potravinami. Počas olympiády v Rio de Janeiro v auguste 2016 varil Bottura s ďalšími dvoma špičkovými šéfkuchármi pre chudobných a nakŕmil tak asi 5000 Brazílčanov a Brazílčaniek.

Aj najnovšie ocenenie chce využiť, aby pritiahol väčšiu pozornosť na témy, ako je plytvanie potravinami a hlad. Zapojiť celú komunitu známych šéfkuchárov.

Víťazstvo v tomto rebríčku má pre reštaurácie okamžitý efekt. Keď v roku 2013 zvíťazila reštaurácia El Celler de Can Roca, podľa agentúry Bloomberg jej webovú stránku navštívilo 12 miliónov ľudí a najať museli ďalší personál, aby stihli iba odpovedať o žiadosti na rezerváciu stola.