Čo by ste si želali, aby nikdy nebolo vynájdené? Gilotína? Pušný prach? Atómová bomba? Či freóny a plasty? Možností je nekonečne veľa. Predstavte si, že keď americká učiteľka položila túto otázku svojim žiačikom vo veku 7 až 8 rokov, štyria z nich odpovedali, že by si želali, aby nikdy nikto nevynašiel mobil...

„Nenávidím mobil svojej matky a želám si, aby žiaden nemala,“ povedalo jedno z detí. Jeho učiteľka Jen Adams Beason z Louisiany to uverejnila na svojom fejsbúku, aby otvorila oči všetkým rodičom. Pridala aj písomnú prácu svojho žiačika, ktorý k svojej odpovedi nakreslil preškrtnutý mobil a smutnú tváričku, z úst ktorej vychádzali slová Nenávidím ho!

„Telefón sa mi nepáči, pretože moji rodičia sú na telefóne každý deň. Niekedy je to naozaj zlý zvyk,“ vysvetlilo dieťa svoje rozhodnutie.

Ako informovala BBC, školskú prácu malého dieťaťa zdieľalo 170-tisíc ľudí, vrátane šokovaných rodičov, ktorí si svoju závislosť na mobiloch ani neuvedomujú. O to silnejšie si ju však uvedomujú ich deti. A vôbec z nej nie sú nadšené. Prečo? Pretože neraz majú pocit, že mobily im kradnú rodičov. Že sú pre mamku či otca dôležitejšie, ako ich potomok. Deti totiž cítia, kedy je rodič v interakciách s nimi prítomný naplno a kedy nie. Keď kontroluje svoj mobil alebo pri hre či rozhovore s dieťaťom zároveň odpisuje na došlú SMS-ku či lajkuje fotku na instagrame, je mu jasné, že nemá jeho plnú pozornosť. A v detskej duši to zanecháva zranenia. 

 

 

Podľa jedného z výskumov používanie technológií ruší interakcie rodičov s deťmi aj niekoľkokrát denne. Deti to neznášajú. A tie najmenšie to zvyknú dať rodičom aj jasne najavo. Keď mame či otcovi počas hry zazvoní mobil, tak nechcú, aby ho rodičia zdvihli a keď to urobia a prípadne na chvíľočku odídu do vedľajšej izby, aby si nerušene vybavili dôležitú pracovnú vec, po návrate dieťa rodiča chvíľu ignoruje a dáva mu najavo, že sa už hrá bez neho a že ho k hre vôbec nepotrebuje. Je to signál hovoriaci „ty kašleš na mňa, ja kašlem teda na teba“. V skutočnosti je to skôr volanie o pomoc s nemou výčitkou: Prečo je mobil pre teba dôležitejší ako ja?

Tento víkend sa v mestách aj mestečkách koná v rámci osláv MDD kopec akcií pre deti. Aby sa zabavili, aby si to naplno užili, aby cítili, že sú milované. Snažíme sa im to dať najavo darčekmi, výletmi, zážitkami. Možno pritom stačí len málo - po príchode z práce odložiť mobil, vypnúť na ňom wifi a zabudnúť na všetky maily a statusy. Možno nám tak ujde najnovší kreslený politický vtip, emotívne vyjadrenia bezdetných chlapov k potratom, 120 skvelých receptov na koláče, z ktorých ani jeden nikdy nevyskúšame aj roztomilá fotka kamarátovho psa, no naše dieťa bude šťastné.