Zbil ju na ulici. S palicou, na ktorej boli pribité klince. Ona skončila v nemocnici s vážnymi zraneniami, on pred súdom. Ale do väzenia ho neposlali. Portugalský súd mu vymeral iba 15 mesiacov podmienečne a peňažnú pokutu. Nebolo jasné prečo, prokuratúra žiadala tri a pol roka väzenia. Neuspela však.

Teraz sudcovia zverejnili zdôvodnenie rozsudku a pre páchateľa mali porozumenie. Nevera ženy je podľa sudcov „veľmi vážnou urážkou cti a dôstojnosti muža“. Pomohli si dokonca Bibliou, kde sa píše, že nevernú ženu môžete potrestať smrťou. Citovali aj z portugalského zákona z roku 1886, ktorý vymeral mužovi len symbolický trest, ak zbil nevernú ženu a to jej neveru nemusel ani preukázať. Sudcovia v 21. storočí vysvetľovali, že citovali z Biblie a zo starého zákona, aby „zdôraznili, že spoločnosť neveru vždy prísne odsudzovala.“

Hneď sa žiada dodať, že spoločnosť vždy prísne odsudzovala hlavne neveru žien, lebo nevera mužov vyvolávala skôr uznanie a pochvalu spoločnosti, než jej odsúdenie. Verdikt má však oveľa horší rozmer. Ako pripomenuli skupiny na ochranu práv žien, súd vlastne odobril násilie na žene a za vinníka v konečnom dôsledku neoznačil muža, ale nevernú ženu, ktorá to celé vyprovokovala a zaslúžene schytala. Je to nebezpečný odkaz, v ktorom sa mnohí násilníci rýchlo nájdu.

 

 

Prichádza v čase, keď sa tisíce žien po celom svete osmeľujú nahlas priznať, že zažili to, čo herečky s oskarovým režisérom Weinsteina. Ukázali na mužov, ktorí sú presvedčení, že majú prinajmenšom od Boha právo zneužívať ženy. Slovne či fyzicky. Že to právo majú, lebo sú viac ako sú ženy. Myslia si to niektorí režiséri, politici, europoslanci a muži, ktorí uplatňujú právo silnejšieho. A zjavne si to myslia aj niektorí sudcovia.

Je ťažké presadzovať právo a spravodlivosť, keď o nich rozhodujú muži, ktorí v mnohom rozmýšľajú ako samotní útočníci. A neplatí to určite len pre Portugalsko. 

 

Prečítajte si aj Smrťou opatrovateliek sa to nemôže skončiť