Začínala ako neznáma demokratická politička z Buffala, ktorá prekvapila, keď vyhrala zvláštne doplňovacie voľby do Kongresu. Kathy Hochulová v nich v roku 2011 porazila poslanca, ktorý ako ženatý muž posielal svojim obdivovateľkám fotografie svojho nahého tela. Členkou Snemovne reprezentantov Kongresu USA bola do roku 2013.

Kathy Hochulová, prvá guvernérka štátu New York

Dnes sa Kathy Hochulová stala prvou guvernérkou štátu New York. Je tak historicky prvou ženou, ktorá bude riadiť štvrtý najľudnatejší štát USA.

Hochulová bola vymenovaná do funkcie počas krátkej a súkromnej ceremónie, na ktorú dohliadala najvyššia sudkyňa štátu Janet DiFiorová. Po prvýkrát v histórii tak zaujímajú väčšinu popredných funkcií vo vláde amerického štátu New York ženy, pripomína AP.

Hochulová na poste nahradila Andrewa Cuoma, ktorého zástupkyňou v úrade bola od roku 2015. Cuomo po viac ako desiatich rokoch odstúpil z funkcie pre obvinenia zo sexuálneho obťažovania viacerých žien.

Kathy Hochulová (vpravo) zložila slávnostnú prísahu ako prvá guvernérka štátu New York.  Foto - TASR/AP 

Kathy Hochulová začala po slávnostnej prísahe meniť prostredie úradu, ktoré sa označovalo ako “nepriateľské” pre ženy. Vládla tam podľa nich „klíma strachu“. Na najvyššie poradenské pozície si vybrala dve významné ženy - Karen Persichilli Keoghovú a Elizabeth Fineovú.

Kathy Hochulová: Prostredie pre ženy

„Myslím si, že je úplne zrejmé, že sme si s guvernérom neboli veľmi blízki,“ povedala 62-ročná politička pre NBC. „Na konci môjho funkčného obdobia, kedykoľvek to bude, nikto nebude moju vládu opisovať ako toxickú pracovnú atmosféru,“ povedala Hochulová.

Newyorská prokurátorka Letitia Jamesová obvinila bývalého guvernéra Cuoma, že sexuálne obťažoval 11 súčasných i bývalých štátnych zamestnankýň, čím porušil federálne zákony i legislatívu štátu New York. Podľa vyjadrenia Jamesovej sa Cuomo dopustil "nevítaných a nekonsenzuálnych dotykov a mal množstvo komentárov sugestívnej sexuálnej povahy, čo vytváralo pre ženy nepriateľské pracovné prostredie".

Vyšetrovaním sa tiež zistilo, že Cuomo a jeho tím podnikli odvetné opatrenia voči najmenej jednej bývalej zamestnankyni za to, že zverejnila svoje nepríjemné zážitky s obťažovaním.

Cuomo obvinenia odmietol a vyhlásil, že vyšetrovanie voči jeho osobe bolo zaujaté a politicky motivované. Svojou demisiou chce podľa vlastných slov ukončiť mesiace politického chaosu, ktorý vyvolala jeho kauza. Na poste guvernéra bol od januára 2011.