Multimediálna inštalácia Ausgang studio, počas ktorej si môžu návštevníci vyskúšať virtuálnu realitu, ale aj čítanie z knihy Andrey Sedláčkovej Toyen: První dáma surrealismu, ktorá priblíži maliarku Toyen, jednu z najznámejších a najuznávanejších svetových umelkýň.

Noc múzeí a galérií 2024 - program

To je len časť rozsiahleho programu, ktorý ponúka Slovenská národná galéria (SNG) v sobotu od 15.00 h do 23.00 h., počas noci múzeí a galérií. Noc múzeí a galérií 2024 ponúka prehliadky, prednášky, animácie, workshopy a ďalší veľmi atraktívny program pre dospelých i detí vo viac ako 130 múzeách a galériách po celom Slovensku zapojili sa menšie regionálne i národné inštitúcie.

„Je nám cťou, že nad jubilejným 20. ročníkom Noci múzeí a galérií 2024 prevzala záštitu prezidentka republiky Zuzana Čaputová,“ povedala Diana Miškovičová, predsedníčka Zväzu múzeí na Slovensku.

Noc múzeí a galérií 2024 - podrobný program vo všetkých 8 krajoch nájdete TU.

Noc múzeí a galérií 2024: Bratislava a Nitra

V Bratislavskom kraji si môžete zakúpiť spoločnú vstupenku v cene 5 eur, s ktorou môžete navštíviť viac ako 40 múzeí a galérií. Dopravný podnik mesta Bratislavy a Železničné múzeum Slovenskej republiky opäť ponúkajú špeciálnu dopravu historickými vozidlami na bezplatnej trase v centre mesta a v cene vstupenky po bratislavských železničných spojkách.

V Bratislavskom kraji bude k dispozícií nová mobilná aplikácia s názvom Noc múzeí a galérií Bratislavský kraj. V centre mesta budú jazdiť historické električky.  

Na Nitrianskom hrade vás čakajú komentované prehliadky Diecézneho múzea a Katedrály sv. Emeráma i výstupy na vežu. Ako informovali organizátori z neziskovej organizácie Castellum, program sa začne o 14. a potrvá do 22. hodiny.

Noc múzeí a galérií 2024: Banská Bystrica a Zvolen

Spoločnú vstupenku a špeciálnu dopravu ponúkajú počas Noci múzeí a galérií - Banská Bystrica a Zvolen. V cene vstupenky (5 eur), ktorú je možné zakúpiť si v predpredaji v zapojených inštitúciách, informačných centrách alebo na železničných staniciach, je možné navštíviť 7 múzeí a galérií a množstvo jedinečných podujatí.

Vstupenka zároveň platí aj ako cestovný lístok na dobový vlak, ktorý bude premávať  medzi Banskou Bystricou a Zvolenom, ako i na hromadnú dopravu v oboch mestách od 16.00 do 24.00 h.

Noc múzeí a galérií 2024: Košice a Rimavská Sobota

V Košiciach sa do noci múzeí a galérií pod hlavičkou Visit Košice zapojí 18 múzeí a galérií. Témou 20. ročníka, ktorý sa začína od 17:00 hod, je - Príbehy ožívajú. V Košiciach zažijete rozžiarené historické centrum, chute a vône lokálnej gastro scény priamo v uliciach, otvorené múzeá a galérie, špeciálny program, živý ruch ulíc plných nadšencov pre vedecké záhady, kultúrne i umelecké vyžitie.

Lístky na podujatie budú prístupné iba v deň podujatia, a to v cene 5€ pre dospelého návštevníka a 3€ pre deti od štyroch rokov vyššie. Deti do troch rokov, ZŤP a seniori majú na podujatie vstup zadarmo.

Noc múzeí a galérií bude v Gemersko-malohontskom múzeu (GMM) v Rimavskej Sobote patriť rakúskej cisárovnej a uhorskej kráľovnej Alžbete Bavorskej, známej ako Sisi. Múzeum pre návštevníkov pripravilo aj sprievodný program vrátane nočnej prehliadky stálej expozície, uviedla PR manažérka GMM Szilvia Tóth.

Medzinárodný deň múzeí bol na 18. mája ustanovený Generálnou konferenciou Medzinárodnej rady múzeí ICOM v roku 1977 v Moskve Európska noc múzeí vznikla v roku 2005 ako francúzska iniciatíva s cieľom podporiť 18. máj – Medzinárodný deň múzeí. Na Slovensku máme Noc múzeí a galérií, ktoré sa už 20 rokov teší veľkej obľube, hlavne podujatia vo večerných hodinách. Ľuďom má priblížiť problematiku a význam národného kultúrneho dedičstva a upozorniť na dôležitosť jeho ochrany.