Noc múzeí a galérií 2022 bude po dvoch online ročníkoch opäť v živom kontakte s návštevníkmi. V poradí 18. ročník podujatia, ktoré organizuje Slovenské národné múzeum (SNM) v spolupráci so Zväzom múzeí na Slovensku (ZMS), bude v sobotu 14. mája.

Program celoeurópskeho podujatia spojeného s Medzinárodným dňom múzeí predstavili organizátori na pondelkovej tlačovej konferencii.

"Program sa vytváral niekoľko mesiacov, je pomerne bohatý. Verím tomu, že počet návštevníkov aj po dvojročnej odmlke prekoná naše očakávania a tak, ako sme boli zvyknutí, že prišli desaťtisíce ľudí po celom Slovensku, prídu aj tento rok do priestorov slovenských múzeí a galérií," uviedol generálny riaditeľ Branislav Panis k programu, ktorý záujemcovia nájdu na www.nmag.sk, v Bratislavskom kraji ho avizuje nmag.snm.sk, dostupný je tiež na sociálnych sieťach.

Novinkou je celoslovenská hra

Múzeá a galérie na Slovensku tak po pandemickej prestávke ponúkajú návštevníkom priamy kontakt s originálnymi zbierkovými predmetmi či umeleckými dielami.

V "nočnom" programe organizátori avizujú prednášky, lektoráty, tvorivé dielne a ďalšie netradičné formy prezentácie do neskorých nočných hodín pre malých i veľkých účastníkov.

Milovníkov súťaží na sociálnych sieťach môže potešiť celoslovenská hra. "Návštevníci, ktorí pošlú fotografiu z podujatia na #nmag.2022sutaz, môžu vyhrať ročné vstupenky do múzeí SNM, zážitkové prehliadky klenotov Univerzitnej knižnice v Bratislave či kostýmovú prehliadku nie bežne dostupných priestorov Bojnického zámku," vysvetlila Zuzana Vášáryová, šéfka Centra múzejnej komunikácie SNM. Malí návštevníci jeho múzeí v Bratislave sa môžu zabaviť hľadaním zbierkových predmetov a hrať o pobyt v detskom letnom tábore.

Spoločná päť eurová vstupenka

Vášáryová ďalej informovala, že SNM spojilo kultúrne inštitúcie Bratislavského kraja prostredníctvom spoločnej päťeurovej vstupenky, deti do 12 rokov a ŤZP majú vstup zdarma.

"Návštevníci, ktorí si nebudú chcieť kupovať takúto permanentku, si môžu vybrať jedno - dve múzeá, kde si podľa aktuálneho cenníka zakúpia vstupenku, tá im však už neplatí do ďalších navštívených múzeí," dodala Vášáryová s tým, že niektoré kultúrne inštitúcie poskytujú aj vstup zdarma. V nich však spomínaná "permanentka" v hodnote päť eur nebude dostupná.

Členovia klubu vojenskej histórie Golian predstavili návštevníkom život vojakov v tzv. zemľjanke v areáli Múzea SNP počas Noci galérii a múzeí  v Banskej Bystrici v máji 2019. Foto TASR - Dušan Hein

Bratislavská integrovaná doprava posilní v deň podujatia dopravné linky, ktoré spájajú Bratislavu s inštitúciami v Pezinku, Modre, Častej, Malackách a Senci. Železničné múzeum v Bratislave ponúka tiež jazdy parným vlakom. Programový bulletin v slovenskom i anglickom jazyku je dostupný online na stránkach Noci múzeí a galérií Bratislavského kraja.

Bohatý program aj v regióne Trnava

Počas tohtoročnej Noci múzeí a galérií v sobotu (14. 5.) budú v regióne Trnavy otvorené do neskorých večerných hodín kultúrne zariadenia krajského mesta, Piešťan, Serede i Galanty. V ponuke sú nové výstavy i podujatia na aktívne zapojenie návštevníkov. Informujú o tom na svojich webových stránkach.

Podujatia v ďalších slovenských mestách sú prebiežne doplňané na facebookovej stránke Noc múzeí a galérií.