Ak je niečo, čo platí takmer bez výhrady pre novinára, tak je to toto – ak sa niečo deje v Česku, zväčša to je na Slovensku rovnako zlé alebo horšie. Platí to o mnohých problémoch, ale aj o sexizme. Facebooková stranka feminist.fyi tento týždeň poukázala na anketu českého portálu idnes.cz. Ten dal dokopy fotky českých olympioničiek a vyzval svojich čitateľov, aby hlasovali za miss olympiády.

V článku sa píše: „Medzi rekordne veľkou výpravou českých športovcov na ZOH v kórejskom Pchjongčangu tento rok nájdeme aj 22 žien a dievčat. Ako vyzerajú nádejné české športovkyne bez čiapok a šálov?“

Sklamanie čitateľov bolo okamžité. Zvyknutí na ankety miss iného rázu, komentovali v diskusii, že fotograf urobil športovkyniam otrasné fotky. Dajme teraz bokom to, že súťaže krásy by v dnešnej dobe už naozaj nemuseli existovať. Je to len taká malá pripomienka toho, že máme ešte stále dlhú cestu pred sebou. Športovkyne sa dobrovoľne do žiadnej takejto súťaže neprihlásili, a neviem čím si od portálu idnes.cz vyslúžili objektivizáciu a sexizmus.

Podobne ma dožierajú rubriky módna polícia z parlamentu. Po budove behajú bulvárni fotografi a žiadajú poslankyne, aby sa odfotili. Nikdy som nepochopila, prečo na to pristúpia. Tam sme sa ale aspoň trocha posunuli – začali konečne do ankiet dávať aj poslancov a je to už menšia hanba.

 

 

Apropo – političky. Všimli ste si, že objektivizujeme aj ich? Drvivá väčšina mojich priateľov, kolegov a známych, bez ohľadu na to, či sú to ženy alebo muži, komentujú v prvom rade to, ako politička vyzerá. O Angele Merkelovej si prečítate dokonca aj vo Forbse, že nosí „frumpy power suits“, a že má smiešny účes na pážatko. O Therese May sa zas dočítate absolútne všetko o jej topánkach a v Spojených štátoch vzniklo až nevkusné množstvo článkov o tom, aké dizajnérske značky nosí oblečené Hillary Clinton. Viete aké značky oblekov alebo topánok má Donald Trump alebo Macron? Tušíte niečo o tom, čo nosí oblečné Robert Fico, Miloš Zeman alebo Andrej Babiš? Pritom ako hlavne politická novinárka pozorujem, že muži vo vrcholovej politike venujú rovnaký čas drahým na mieru šitým oblekom a košeliam.

Prečo teda aj v 21. storočí žiadame od každej ženy, ktorá sa pohybuje v spoločenských kruhoch, aby bola krásna a mužovi prejde obyčajná obyčajnosť? A prečo robíme zo športovkýň a političiek modelky? A prečo to robia v rovnakej miere ženy sebe navzájom? Dnes som sedela na káve s kolegyňou, ktorá mi povedala, že sa necíti krásna. Je to žena, ktorá je bystrá, dobrosrdečná, profesionálna a zaujímavá. Povedala som jej, že je megakrásna a platí to pre vás všetky – prestaňte sa posudzovať podľa modeliek v časopise. Lebo taká krása je ľahko pominuteľná, kým tá „naša“ krása je večná.

Ženy v meste, majte pekný týždeň!