Predĺžený víkend oddychujeme hneď z niekoľkých dôvodov. Školáci majú jesenné prázdniny, ktoré trvajú od piatku 28. októbra 2022 až do utorka 1. novembra 2022. Máme Sviatok všetkých svätých a Pamiatku zosnulých, či ľudovo dušičky, kedy si spomíname na tých, čo zomreli. A čaká nás prechod na zimný čas

Sviatok všetkých svätých - ako sú otvorené obchody 

Katolícka cirkev si v utorok 1. novembra pripomína cirkevne prikázaný Sviatok všetkých svätých. Na stredu 2. novembra pripadá Pamiatka zosnulých, ľudovo známa ako Dušičky. Oba dni charakterizujú spomienky na tých, ktorí už nie sú medzi nami, návštevy cintorínov, zapaľovanie sviečok na hroboch blízkych a ich zdobenie kvetmi.

Dušičky a zatvorené obchody 

Na Slovensku je 1. november od roku 1994 dňom pracovného pokoja. Cirkev a veriaci si v tento deň spomínajú a modlia sa za všetkých svätých, ale aj za predkov, ktorí neboli vyhlásení za svätých, ale žili statočným a čestným životom a vedeli sa obetovať za iných. Cirkev oddávna spája s týmto sviatkom nádej na vzkriesenie. Duchovní zvyčajne pripomínajú, že tento deň má byť dňom radosti a nádeje, nie strachu či smútku.

Počas Sviatku všetkých svätých sa okrem svätých omší v kostoloch môžu konať na cintorínoch omše a pobožnosti za zosnulých.

Utorok 1. novembra 2022 je tak jediný deň počas prázdninového víkendu, kedy budú obchody zatvorené.