NEW YORK. Americká Akadémia filmových umení a vied (AMPAS), ktorá rozhoduje o udeľovaní Oscarov, prijala do svojich radov 842 nových členov z 59 krajín sveta, pričom v novej skupine porotcov sa po prvý raz dosiahla rodová rovnosť. Informovala o tom v noci na utorok tlačová agentúra AP.

 

 

Oscary: Polovicu nových členov tvoria ženy

Polovicu nových členov tvoria ženy. V desiatich z celkovo 17 odvetví - vrátane réžie, scenára a produkcie - bolo prijatých viac žien než mužov. Tohtoročná trieda nových členov tiež zahŕňa 29 percent "farebných" ľudí.

Ide o význačný obrat pre organizáciu, ktorá sa usiluje o rasovú rôznorodosť svojich členov po kritike z rokov 2015 a 2016, keď boli všetci nominovaní herci belosi. Od roku 2015 sa celkové zastúpenie žien v porote zvýšilo z 25 na 32 percent, tvrdí AMPAS. Celkové zastúpenie "farebných" ľudí sa zdvojnásobilo - z osem percent narástlo na 16 percent.

AMPAS v snahe o urýchlenú obnovu vlani prijala medzi seba rekordných 928 nových členov. Hoci je tohtoročná trieda menšia, v rámci 92-ročnej histórie Akadémie sa napriek tomu zaraďuje medzi najrozsiahlejšie.

 

 

Oscary: Medzi nováčikmi je aj Lady Gaga

Medzi nováčikmi figurujú Lady Gaga, Sterling K. Brown, Claire Foyová, Letitia Wrightová, Tom Holland či Adele. Novoprijatými režisérmi sú napríklad Jon M. Chu, Jennifer Kent alebo režisérske duo Phil Lord a Chris Miller.

Ak väčšina z uvedených prijme členstvo v oscarovej porote, filmová akadémia bude mať viac než 9000 členov, uvádza AP. Budúcoročné udeľovanie Oscarov (Cien Akadémie) sa bude konať 9. februára; o niekoľko týždňov skôr než zvyčajne. Každoročné podujatie je vysielané naživo z losangeleskej štvrti Hollywood na stanici ABC a vo vyše 225 krajinách a teritóriách sveta.