Za celú históriu udeľovanie zlatých sošiek je kameramanka Rachel Morrisonová prvou ženou, ktorá včera získala nomináciu na Oscara.

Mnohí to budú brať vlažne. To, že za 90 rokov udeľovanie sošiek nebola nominovaná ani jedna žena s kamerou v Hollywoode, pre nich znamená len toľko, že žiadna dobrá sa tam až do včera nenašla.

To, že nejaká žena čakala na prvú nomináciu toľko rokov, však veľa hovorí najmä o systéme, ktorý uprednostňuje mužov.

Funguje to logicky. Najprv treba mať z čoho vyberať. V Hollywoode pracuje s kamerou málo žien. Ako ukázala štúdia z roku 2016, je to len 5 percent kameramanok. Keď už ako žena pracujete za kamerou, potrebujete príležitosť ukázať svoje schopnosti. Rachel Morrisonová pre časopis Times povedala, že muži dostávajú viac príležitostí pracovať na projektoch so stredným a veľkým rozpočtom. Ona musela najprv pracovať na desiatich nízkorozpočtových filmoch, než sa dostala k filmu s veľkým rozpočtom.

A ak už urobíte prácu, ktorá stojí za ocenenie, rozhodujú o nomináciách a udeľovaní Oscarov zase hlavne muži. Z 8400 oscarových akademikov je to podľa amerických médií 94 percent bielych a 77 percent mužov.  

 

 

Podobne vlažne budú mnohí vnímať úspech Grety Gerwig, ktorá získala nomináciu v kategórii Najlepšia réžia. Je pritom len piatou ženou, ktorej sa to za 90 rokov podarilo. A aj tam sa opakuje podobný scenár – v Hollywoode je len 11 percent režisérka a len zlomok z nich pracuje na veľkých filmoch. A iba jediná za to získala aj Oscara – Kathryn Bigelowová za Smrť číha všade.

Aj o úspechu režisérok rozhodujú akademici, rozumej bieli muži. Pri ženách, ktoré nemajú bielu farbu pleti sú štatistiky ešte úbohejšie.

Rachel Morrrisonová po svojej nominácii povedala, že nechce výhody len preto, že je žena. Nechce byť najatá na prácu, lebo je žena a nechce byť nominovaná či ocenená preto, že je žena, ale preto, že je dobrá v tom, čo robí.

To všetko sa však dá iba v prostredí, kde od začiatku rozhodujú schopnosti a nie predsudky a zastarané názory bielych mužov.

Prvú nomináciu pre ženu za najlepšiu kameru by sme preto naozaj mali brať vlažne. Pomery sa zmenia, až tých nominácií pre ženy bude toľko, že si pohlavie úplne prestaneme všímať.