LOS ANGELES, BRATISLAVA. Druhý rok po sebe majú herci nominovaní na najprestížnejšiu filmovú cenu Oscarov jedno spoločné: všetci sú bieli. V nominovaných kategóriách nie je ani jeden herec, či herečka tmavej pleti alebo zástupca niektorej z menšín. Známe mená Hollywoodu protestujú a niektoré hrozia bojkotom slávnostného odovzdávanie cien.  

 

 

 

Ideme zlým smerom

„Keď si vezmete desať rokov dozadu, tak robila akadémia oveľa lepšiu prácu,“ povedal americký herec a držiteľ Oscara George Clooney (54) pre časopis Variety.

„Premýšľajte, koľko Afroameričanov bolo vtedy nominovaných. Majú podľa mňa plné právo, aby ich filmový priemysel dobre reprezentoval,“ povedal Clooney. Ešte pred niekoľkými rokmi bolo herci tmavej pleti uznávaní za svoje výkony, dnes už to tak nie je. „Náhle máte pocit, že ideme zlým smerom,“ povedal Clooney.

Clooeny by na Oscara nominoval za hlavnú mužskú úlohu Willa Smitha za film Diagnóza: Šampión. To, že minulý rok nebola za film Selma nominovaná režisérka Ava DuVernay (43) považuje Clooney za smiešne.

 

 Herečka Jada Pinkettová Smithová.

 

Černosi nevedie hrať?

Smithova manželka Jada patrí k tým osobnostiam, ktoré sa rozhodli odovzdávanie Oscarov na protest bojkotovať. "Žobrať o uznanie alebo o neho len žiadať, znižuje dôstojnosť i moc. A my sme dôstojní ľudia a máme aj svoju silu," povedala na facebooku.

Nepríde ani americký filmový režisér Spike Lee. Ten na Instagrame uviedol, že nemôže podporiť odovzdávanie cien "bielych ako ľalia". "Štyridsať bielych hercov za dva roky v hereckých kategóriách a ani štipka čierneho korenia?" povedal Lee. "To, ako že my nevieme hrať?!"

Kritiku zažil Hollywoodu aj minulý rok, hlavne v súvislosti s filmom o Martinovi Lutherovi Kingovi Selma, ktorý bol nominovaný v dvoch kategóriách, ale získal len Oscara za najlepší pieseň Glory. Hollywoodu trvalo takmer 50 rokov, než nakrútil kinofilm o Martinovi Lutherovi Kingovi. A nie menej mu trvalo oceniť ženu a Afroameričanku, reagovala vtedy režisérka filmu Ava DuVernay.

 

 

 

Kritika aj minulý rok 

„Heterosexuálni bieli muži majú nitky vo svojich rukách, považujú sa centrum vesmíru. Prekážky, ktoré musí prekonať žena sú enormné. A čierna žena ich má ešte väčšie,“ povedala minulý rok pre Berliner Zeitung potom, čo mal film veľký úspech na Berlinare. Ako prvá afroamerická žena získala nomináciu na Zlatý Glóbus.  

Podľa BBC rozhoduje ročne 6300 členov Akadémie o nomináciách a víťazoch. Denník LA Times v roku 2012 podrobnejšie zisťoval, aké je zastúpenie. Reportéri vtedy oslovili asi tisícku členov a zistili, že až 94 percent členov akadémie sú belosi a 77 percent sú muži. Členovia tmavej pleti tvorili 2 percentá, latinskoamerickí členova tvorili menej ako 2 percentá. Priemerný vek členov akadémie bol 62 rokov, osoby mladšie ako 50 rokov tvorili len 14 percent.

 

Prečítajte si aj Štyroch Oscarov získal Birdman, Selma má jedného