Tisíce Chorvátov sa v sobotu zišli vo veľkých mestách krajiny, aby protestovali proti prepusteniu piatich mužov podozrivých zo znásilnenia tínedžerky. Účastníci zhromaždení tvrdia, že chorvátska justícia zlyháva pri ochrane dievčat a žien. Informovala o tom agentúra AFP.

 

Päť mužov najprv prepustili

Pätica mužov bola políciou obvinená, že v priebehu približne roka v dedine pri meste Zadar opakovane znásilňovali 15-ročné dievča. Dievčinu potom vydierali videozáznamami, ktoré si nakrúcali smartfónmi. Tínedžerka sa napokon zverila školskému psychológovi, informovali miestne médiá.

Prepustenie násilníkov počas prebiehajúceho vyšetrovania mnohých Chorvátov šokovalo. Po týždni verejných protestov boli podozriví vo štvrtok opäť vzatí do väzby. Na sobotňajšie protestné zhromaždenia vyzvali organizácie za práva žien. Okrem Záhrebu, kde sa zišlo asi 7000 ľudí, sa zhromaždenia konali aj v ďalších 15 lokalitách.

 

 

Protesty a zlyhanie spoločnosti 

"Netrestanie zločinu je zločin", uvádzalo sa na transparentoch, ktoré niesli demonštranti. Organizátorka zhromaždenia v Záhrebe Petra Karmeličová pre agentúru AFP vysvetlila, že "sme tu, pretože systém opäť jednu z nás zradil." Uviedla, že súd i polícia ako "i my ako spoločnosť sme zlyhali. Nemôžeme hovoriť o násilí páchanom na ženách iba vtedy, keď sa takéto tragické udalosti dostanú na titulné stránky novín."

Znásilnenie sa v Chorvátsku trestá väzením do desať rokov. Trestný zákonník však pozná aj "sexuálny styk bez súhlasu", za ktorý je trest nižší - do päť rokov väzenia.

Podľa údajov polície sa v Chorvátsku každoročne odohrá 90 až 150 pokusov o znásilnenie alebo znásilnení. Odborníci však tvrdia, že na každý nahlásený prípad pripadá až 20 ďalších, ktoré sa nikdy nedostanú na súd.

Domáce násilie si za posledné desaťročie v Chorvátsku vyžiadalo život približne 300 žien. Páchateľmi boli väčšinou ich príbuzní alebo partneri.