Newyorský sudca zamietol v stredu žiadosť britského princa Andrewa o zrušenie žaloby Američanky Virginie Giuffreovej, ktorá tvrdí, že ju v roku 2001, keď mala 17 rokov, viackrát sexuálne napadol.

Informovala o tom agentúra AFP s tým, že sudca Lewis Kaplan zamietol žiadosť vo všetkých bodoch. Je tak naďalej možné, že princa budú súdiť.

Epstein ju nútil k styku s princom Andrewom

Giuffreová tvrdí, že v 17 rokoch ju teraz už zosnulý miliardár a odsúdený pedofil Jeffrey Epstein a jeho priateľka Ghislaine Maxwellová "zavliekli" do Európy a nútili tam k pohlavnému styku so svojimi bohatými a vplyvnými známymi, vrátane princa Andrewa. Toho zažalovala v auguste za to, že ju údajne viackrát sexuálne napadol v roku 2001, keď mala 17 rokov. K útokom podľa nej došlo v nehnuteľnostiach patriacich Epsteinovi a Maxwellovej.

Princ Andrew obvinenia dlhodobo popiera. Jeho právnici minulý týždeň naliehali na Kaplana, aby zmienenú žalobu zamietol, pričom sa odvolávali na dohodu o mimosúdnom vyrovnaní, ktorú Giuffreová uzavrela s Epsteinom v roku 2009.

Princov právny zástupca Andrew Brettler uviedol, že Giuffreová sa takýmto krokom "vzdala svojho práva" podávať v súvislosti s údajnými sexuálnymi zločinmi spáchanými Epsteinom žaloby na iné osoby. Obsah predmetnej dohody na verejnosť prenikol až teraz v januári, po odobrení newyorským súdom. Giuffreová sa v nej s Epsteinom dohodla na stiahnutí svojej občianskoprávnej žaloby výmenou za finančné odškodnenie vo výške 500.000 dolárov.

Vyrovnanie zároveň obsahovalo ustanovenie, ktorého cieľom bolo ochrániť pred súdom "ďalších potenciálnych obžalovaných" v súvislosti s údajným sexuálnym zneužívaním pripisovaným Epsteinovi, ktorý sa v roku 2019 zabil vo väzení.

Princ Andrew môže ísť pred súd

Podľa newyorského sudcu Kaplana je však zatiaľ stále príliš nejasné, na čom presne sa dvojica dohodla a či ich urovnanie v budúcnosti pred žalobami ochráni ľudí ako Andrew, uvádza agentúra Reuters.

Princ Andrew, druhý syn kráľovnej Alžbety II., tvrdí, že s Giuffreovou nikdy nemal pohlavný styk. Hoci princ zatiaľ nie je obžalovaný zo spáchania trestného činu, pre škandál okolo jeho priateľstva s Epsteinom bol v roku 2019 pozbavený výkonu všetkých povinností člena kráľovskej rodiny.

Ak sa mu teraz s Giuffreovou nepodarí dosiahnuť dohodu o mimosúdnom vyrovnaní, je možné, že súdny proces s ním sa bude konať v druhej polovici tohto roka, približuje AFP. Maxwellovú, bývalú priateľku Epsteina, uznali koncom decembra v USA za vinnú z toho, že Epsteinovi pomáhala v sexuálnom zneužívaní maloletých dievčat.

Samotný Epstein sa v auguste 2019 podľa oficiálnej verzie obesil vo svojej cele; objavili sa však aj špekulácie, že mohol byť zavraždený. Epsteina zatkli v júli 2019. Následne bol obvinený zo založenia kriminálnej siete, ktorá mu umožňovala sexuálne zneužívať desiatky neplnoletých dievčat. Najmladšie obete mali v tom čase len 14 rokov.

Podľa prokuratúry platil v rokoch 2002 až 2005 maloletým dievčatám za masáže a následne ich vo svojich domoch na Floride a v New Yorku pohlavne zneužíval. Epstein všetky obvinenia popieral a žiadal o prepustenie na kauciu, čo mu bolo zamietnuté. V prípade uznania viny mu hrozilo 45 rokov väzenia.