Šéf španielskej futbalovej federácie (RFEF) Luis Rubiales stál počas ceremoniálu majstrovstiev sveta žien vo futbale 2023 vedľa španielskej kráľovnej Letizie a jej dcéry Sophie a v eufórii gratuloval španielskym hráčkam, ktoré sa prvýkrát v histórii stali majsterkami sveta vo futbale.

Počas odovzdávania medailí každú hráčku silno objal, keď prišla na rad Jennifer Hermosová chytil jej hlavu oboma rukami a dal jej bozk na ústa. Predtým sa chytil za rozkrok. To všetko v priamom prenose.

Škandál po bozku Hermosovej 

Necelý týždeň po obrovskom úspechu španielskych futbalistiek zamestnáva španialsky futbal viac ako titul sexistický škandál, do ktorého musela zasiahnuť FIFA - Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) na 90 dní suspendovala Luisa Rubialesa, kým disciplinárna komisia prešetrí jeho správanie. On sám odstúpiť odmietol.

Podľa denníka El Mundo je na videu zo sociálnych sietí zo šatne oslavujúcich futbalistiek počuť, ako Hermosová krátko po incidente hovorí, že sa jej pusa nepáčila.

V neskoršom vyjadrení futbalového zväzu pre agentúru EFE to zmiernila. "Bolo to vzájomné gesto, ktoré bolo úplne spontánne, vyvolané obrovskou radosťou z toho, že sme vyhrali majstrovstvá sveta," citoval zväz Hermosovú.

Rubiales v ďalších reakciách naopak pritvrdil.  "Neodstúpim. Budem bojovať až do konca," citovali zahraničné médiá šéfa zväzu na valnom zhromaždení španielskej futbalovej federácie.

Rubiales: Neodstúpim

Podľa agentúry AP vidí sám seba ako obeť "falošných feministiek" a o očistení svojho mena je odhodlaný bojovať aj na súde. "Tu nejde o spravodlivosť, ale o spoločenskú popravu," dodal.

Bozk označil za ľahučkú pusu, ktorá bola spontánna, vzájomná, euforická a so súhlasom. "Mala by ma odtiaľto dostať taká ľahučká vzájomná pusa? Neodstúpim," zopakoval Rubiales.

Za svoj príhovor si podľa agentúry Reuters vyslúžil potlesk v sále, kde sedeli takmer samí muži. Rubiales uviedol, že fyzický kontakt iniciovala Jenni Hermosová a na otázku, či jej môže dať bozk na ústa, vraj odpovedala "ok".

Kým trvá disciplinárne konanie, FIFA zakázal Rubialesovi a španielskej federácii kontaktovať Hermosovú. Medzitým jej totiž začali hroziť súdom. Vo vyhlásení na webe zdôraznili, že Hermosová s bozkom súhlasila. Tiež zverejnili štyri fotografie z ceremoniálu, na ktorých futbalistka dvíha Rubialesa do vzduchu, čím chceli ukázať, že fyzický kontakt a eufória boli obojstranné.

Foto - španielska futbalová federácia (RFEF)

To vyvolalo ešte viac kritických sekcií. Rubialesov odchod už žiada 56 futbalistiek, vrátane kompletného 23-členného tímu majsteriek sveta. Vyhlásili, že kým zostane šéfom zväzu, nebudú reprezentovať.

Odmietavá reakcia španielskej vlády

Do incidentu sa vložila aj španielska vláda. Premiér Pedro Sánchez to označil za neprijateľné gesto a Rubialesovo ospravedlnenie krátko po vypuknutí škandálu za nedostatočné. Podľa ministerky práce Yolandy Díazovej je to neprijateľné.

"Vláda musí konať a prijať naliehavé opatrenia: beztrestnosť za macho rokovania je na konci. Rubiales nemôže pokračovať vo funkcii," napísala Díazová na sociálnych sieťach. Vláda nechá incident prešetriť. Ak sa preukáže, že bozku nepredchádzal obojstranný súhlas, môže byť Rubiales súdený podľa zákona o sexuálnom násilí, ktorý v krajine platí od vlaňajška.

Zákon, známy ako "len áno je áno", považuje každý sexuálny akt bez výslovného súhlasu za útok. Za znásilnenie a sexuálne násilie hrozí do 15 rokov odňatia slobody. Trestať sa budú aj "zahanbujúce" komplimenty či šírenie sexuálnych videí.

Aj preto španielska ministerka pre rovnosť Irene Monterová na sociálnych sieťach označila správanie za formu sexuálneho násilia.