SUSSEX, BRATISLAVA. Päťkrát za šesť mesiacov šla na políciu s tým, že sa jej vyhráža bývalý priateľ. Polícia jej neposkytla ochranu, ale dala jej zaplatiť 90 libier ako pokutu za to, že mrhá ich časom. Bývalý priateľ Michael Lane jej o niekoľko mesiacov neskôr podrezal hrdlo a pokúsil sa spáliť jej telo i byt, kde ju zavraždil. Shana Griceová mala iba 19 rokov.  

 

 

Rodičia obete: Zaobchádzali s ňou ako so zločincom 

„Naša dcéra sa so svojimi obavami obrátila na políciu a tá namiesto toho, aby ju ochránila, s ňou zaobchádzala ako so zločincom,” vinia podľa BBC políciu v Sussex rodičia Shany Sharon Grice a Richard Green.

Shana a Lane spolu chodili, ale Lane sa nevedel zmieriť s tým, že sa rozišli a prenasledoval ju. „Bude platiť za to, čo urobila,” uviedol podľa denník The Independent.

Prenasledoval ju a obťažoval obscénnymi telefonátmi. Raz jej ukradol kľúče a vkradol sa jej do bytu, aby ju mohol sledovať ako spí. Polícia mu za to udelila varovanie a zakázala mu priblížiť sa k nej, celkovo však jeho správanie považovala “za málo rizikové”.  

 

 

 

Vrah dostal doživotie

Devätnásťročná Shana bola zavraždená v máji 2016, jej vraha Michaela Lanea v marci 2017 odsúdili na doživotie s možnosťou prepustenia po 25 rokoch. Ale až teraz budú traja policajti, jeden z nich je už na dôchodku, čeliť disciplinárnemu konaniu za to, že nebrali obavy Shany vážne. Neskôr sa ukázalo, že ďalších 13 žien sa sťažovalo, že ich Michael Lane obťažuje.

Ako uvádza BBC nebezpečné prenasledovanie žien a sexuálne obťažovanie sú v grófstve Sussex v Anglicku vyššie, než je britský priemer.