NEW YORK, BRATISLAVA. Pred rokom a pol predstavil americký výrobca hračiek najslávnejšiu bábiku sveta s rôznymi tvarmi, farbou očí i účesmi. Štíhla blonďavá Barbie s dlhými nohami, ktorej éra sa začala v roku 1959, patrila minulosti. „Máme zodpovednosť ukázať dievčatám a rodičom širší záber krásy,“ povedala vtedy podľa DPA manažérka spoločnosti Mattel Evelyn Mazzocco.

 

Ken a Barbie z roku 1961.   Foto - TASR/AP

 

Kena kritizovali málo 

Barbie ako škodlivý ideal krásy kritizovali dlho, Kena riešil málokto.  Aj tak sa teraz zmení výzor modrookej bábiky, ktorá stála po boku Barbie od roku 1961. Výrobca hračiek v utorok predstavil 15 nových Kenov. Majú tri druhy postáv, sedem odtieňov farby pleti a osem farebných odtieňov vlasov.

“Chceme nanovo definovať, ako má vyzerať Barbie a Ken pre novú generáciu,” povedala podľa The Guardian Lisa McKnight z firmy Mattel.

 

 

Foto - TASR/AP

Zastaviť pokles predaja

Prvý Ken mal červená plavky, korkové sandíále a žltý uterák a bol brunet alebo blond. Odvtedy prešiel niekoľkými zmenami, v roku 1981 napríkald vznikol prvý africký Američan Ken.  V roku 2004 jeho romantiku s Barbie firma Mattel ukončila, aby ich na Valentína v roku 2011 opäť dala dokopy ako pár.

Nový Ken a nová Barbie majú zastaviť pokles predaja hračiek. Spoločnosť Mattel v apríli uviedla, že v prvom štvrťroku 2017 poklesla predajnosť Barbie o 13 percent.

.

 

Prečítajte si aj Nová Barbie nebude len sexi štíhla, nabrala reálne miery