Nie je to tak dávno, čo svet bojoval (a vlastne ešte stále bojuje) proti anorektickým modelkám na mólach a titulných stránkach časopisov. Bolo jednoznačne povedané, že tieto krásky, keď sú obdivované a velebené pre svoju ultra štíhlosť, majú negatívny vplyv na mladé dievčatá, ktoré sa im chcú podobať. Aj za cenu toho, že samy spadnú do osídiel anorexie, odkiaľ je cesta veľmi ťažká a nejedna ju opustila už len na krídlach anjela.

Z rovnakého dôvodu v niektorých krajinách zakázali aj vyretušované fotografie modeliek. Veď, preboha živého, čo je zlé na konfekčnej veľkosti číslo 38? Prečo z nej treba na fotke urobiť „tridsaťštvorku“ s ultra štíhlym pásom a nôžkami ako dve paličky, kde obvod stehien nemá ďaleko od obvodu zápästí?  

 

 

Tvorcovia módnych časopisov sa chvíľu tvárili, že všetko chápu. A hneď vzápätí prešli do opačného extrému. Hitom sú XXL modelky. Známy časopis Cosmopolitan UK dal jednu takú rovno na svoju titulku, a to hneď v plavkách. Vraj nech ľudia vidia, že nielen štíhle, ale aj obézne ženy môžu byť krásne a sebavedomé a sexy. Netvrdím, že nie. Ale v čom sú iné, než tie anorektičky? Povedzme si rovno, že iný je len názov diagnózy a výzor jej majiteľky. Ale tak, ako by anorektička nemala byť vzorom pre mladé dievčatá a ženy, rovnako by ňou nemala byť ani obézna modelka. Pretože obe majú vážny problém – so zdravím a je dosť možné, že aj so psychikou. Veď lekári už dávno potvrdili, že aj prejedanie sa má svoj základ v nevyrovnanej psychike človeka.

Bolo by fajn, keby na titulkách časopisov neboli len štíhle, alebo len obézne ženy. Ani len biele, alebo len čierne. A už vôbec nie len mladé. Bolo by fajn, keby tam boli ženy, pri ktorých vám v prvom rade nezíde na um, ako vyzerajú v plavkách, ale čo dokázali. Zoberme si napríklad takú Oprah Winfrey – koho zaujíma, že je to šesťdesiatštyriročná bacuľatá černoška? Alebo taká Meryl Streep? Pre povzbudenie sebavedomia žien tieto dve urobili stokrát viac, než akákoľvek XXL modelka na titulke časopisu.