PRAHA, BRATISLAVA.  Personál jazera Lhota pri Prahe bol neochotný a neurobil všetko, čo mohol, aby mamám pomohol nájsť dvoch stratených sedemročných chlapcov. Tí sa nakoniec v jazere utopili. Zhodujú sa v tom viacerí svedkovia, ktorých oslovili české médiá. Pomoc podľa Českého rozhlasu dorazila až po dvoch hodinách.

 

 

Vietnamkám tykali

Denník Blesk cituje návštevníkov jazera, ktorí tvrdili, že personál  ženy spočiatku ignoroval „Matka behala po pláži a dôchodkyňa, ktorá sedela v kancelári, sa jej vysmievala,“ povedala údajná svedkyňa incidentu Kristína. „Snažili sa privolať pomoc, ale pretože boli Vietnamky, tak sa s nimi vôbec nebavili. Začali im okamžite tykať a hovorili s nimi ako s nejakou chamraďou,“ dodala.

Neochotu personálu potvrdila pre lidovky.cz aj ďalšia svedkyňa, ktorá sama mamám pomáhala chlapcov hľadať. „Na moju otázku (zamestnankyni – poz.red.), či chlapcov hľadajú a volali už políciu mi odpovedala, že už to rieši a že sa netreba obávať, že niekde vylezú. Do toho pristúpila k plotu pani v plavkách okolo 50 rokov a kričala na Vietnamku, ktorá bola v úplnom šoku: Prosím vás, čo tu hysterčíte. Čo sa váľate po zemi. Snáď tie decká neumreli, že?“

 

 

Vietnamky vraj nevedeli česky 

Riaditeľ kúpaliska sa bráni, že nemali od žien dostatočné informácie. „Pani nevedela česky, bohužiaľ nikto z nášho personálu nevie vietnamsky. Ukazovala nám fotky na mobile, my sme vyhlásili, že sa stratili dve deti a pokúšali sme sa ich nájsť. Dostali sme informáciu, že sa stratili. Nedostali sme informáciu, že sú vo vode,“ povedal pre iRozhlas riaditeľ kúpaliska Robert Nedvěd.

Česko-vietnamská spoločnosť už požiadala políciu, aby vyšetrila okolnosti smrti dvoch chlapcov v jazere Lhota. „Vietnamci nie sú zločinci, ale neochota zachrániť ich dve deti pred utopením zločinom je“, uviedla spoločnosť vo svojom vyhlásení.

 Po Ukrajincoch a Slovákoch sú Vietnamci treťou najpočetnejšou skupinou cudzincov, ktorá sa v Česku odhaduje asi na 100-tisíc.