Stala sa najvýznamnejším hlasom obetí, ktoré boli sexuálne zneužívané, lebo sa ocitli v okruhu známych amerického finančníka a odsúdeného pedofila Jeffreyho Epsteina. Američanka Virginia Giuffreová v pondelok večer svoje obvinenia zopakovala prvý raz v britskej televízii BBC.

Tvrdí, že bola ako 17-ročná donútená mať sex s britským princom Andrewom, ktorý sa s Epsteinom dobre poznal. Vyzvala Britov, aby takéto správanie netolerovali a pomohli jej dosiahnuť spravodlivosť.

 

Virginia Giuffreová.  Foto - TASR/AP

 

Sexuálny škandál princa Andrewa

“Nie je to nejaká nechutná sexuálna historka. Je to príbeh obchodu so sexom, je to o zneužití a o jednom z členov kráľovskej rodiny,” povedala pre BBC Panorama. 

Obvinenia princa Andrewa, ktorý je tretím potomkom kráľovnej Alžbety, dostali kráľovskú rodinu pod silný tlak. Nahnevaná je kráľovná Alžbeta II., ale aj vojvodkyňa Meghan, ktorá roky bojuje za práva žien a podporuje charitatívne organizácie, čo pracujú s obeťami sexuálneho zneužívania. 

Princ Andrew všetky obvinenia popiera. Nedávne interview, ktoré poskytol pre britskú televíziu BBC, vyrazilo dych kráľovskej rodine i celému národu. Ako informoval portál Page Six, patriaci pod americký denník The New York Post, vojvodkyňa Meghan prezradila svojmu blízkemu priateľovi, ktorý ostal v anonymite, že ju šokovalo a sklamalo vyhlásenie princa. Ten povedal, že by si pamätal sex so 17-ročnou dievčinou, pretože intímny styk je pre muža „pozitívnym aktom“. Meghan sa mala vyjadriť, že to vyzerá, akoby sa manželov strýko celý problém snažil zamiesť pod koberec. A čím viac hovoril, tým to bolo horšie

 

 

Hlavná postava Jeffrey Epstein

Čo sa vlastne stalo? Hlavnou postavou nechutného príbehu je americký miliardár a finančník Jeffrey Epstein, ktorého viaceré ženy obvinili, že v minulej dekáde ich ešte ako mladistvé nútil k sexu za peniaze s vplyvnými mužmi. Čakajúc na proces v lete spáchal samovraždu vo svojej väzenskej cele. Podľa obvinení mal Epstein svojim súkromným lietadlom, ktoré prezýval Lolita express, voziť boháčov na svoj  karibský ostrov Little St. James, ktorý miestni prezývali aj ostrovom pedofilov. Medzi týmito „chlípnikmi“ mal byť aj princ Andrew. Obvinila ho z toho jedna z Epsteinových obetí Virginia Roberts, dnes Giuffre, ktorá tak urobila na súde a vyzvala ho, aby sám vypovedal.

Podľa jej slov sa mali viackrát stretnúť  medzi rokmi 1999 a 2002, keď ju Epstein držal ako svoju sexuálnu otrokyňu. So synom kráľovnej mala mať intímny styk v Londýne, New Yorku aj na spomínanom ostrove v Karibiku. 

Po dlhých mesiacoch vyhovárania sa prostredníctvom oficiálnych vyhlásení Buckinghamského paláca sa koncom októbra vojvoda z Yorku odhodlal postaviť sa tvárou v tvár reportérke a kamere televízie BBC. A bola to PR katastrofa – aspoň tak jeho obhajobu komentovali viaceré svetové médiá. Tie mu vyčítali, že bol arogantný, neprejavil ani štipku ľútosti nad obeťami Epsteina a vlastne tvrdil, že nič zlé neurobil. 

 

 Titulné stránky britských denníkov, ktoré sa venujú škandálu britského princa Andrewa.  Foto - TASR/AP 

 

Princ Andrew popiera obvinenia 

Andrew trvá na tom, že sa na stretnutie s Virginiou Giuffre vôbec nepamätá a hoci bol v minulosti viackrát kritizovaný za priateľstvo s Epsteinom, on ho označil za užitočné. Aj keď priznal, že vzťah s finančníkom jednoznačne ľutuje. Proti nemu však svedčí fakt, že v roku 2010 niekoľko dní ostal v dome miliardára v New Yorku a bolo to len krátko po tom, ako si Epstein odsedel svoj trest. Musel teda vedieť, že to bol zvrhlík, ktorý bol za svoje činy odsúdený. Andrew sa ohradil, že on mu vlastne len prišiel oznámiť, že nie je vhodné, aby naďalej udržovali styky. No ostal pár dní pretože sa ešte chcel poučiť o svete medzinárodného obchodu. Podľa niekoľkých svedkov sa však veľmi rád zúčastnil večierku, ktorý usporiadal domáci pán.  

Keď ho reportérka konfrontovala s obvineniami Virginie, jeho obhajoba nebola veľmi presvedčivá. „Na tom príbehu je niekoľko vecí zle,“ povedal. Spomenul 23. marec 2001, ktorý podľa Virginie trávil intímnymi radovánkami s ňou. V ten deň má narodeniny princova mladšia dcéra Eugenie a v tom čase mal byť s ňou v pizzerii. 

Giuffreová tiež spomenula, že si pamätá ako sa princ výrazne potil. On kontroval, že túto schopnosť stratil pred rokmi, keď sa v 80tych rokoch zranil v bojoch o Falklandy a potiť sa opäť začal až nedávno. Proti vojvodovi hovorí aj fotografia, ktorá sa objavila na sociálnych sieťach, a na ktorej drží mladú Virginiu okolo pásu. On tvrdí, že to nie je jeho ruka.

Jeho slovám zrejme uveril len málokto. Mnohí sponzori začali cúvať z projektov charitatívnych organizácií, ktoré mal Andrew pod krídlami. Bulvárny denník  Daily Express tvrdí, že to zašlo tak ďaleko až zasiahla kráľovná Alžbeta a prinútila syna, aby vyvodil dôsledky.

A naozaj, krátko po škandalóznom rozhovore prišlo oficiálne vyhlásenie z Buckinghamského paláca. „V priebehu niekoľkých posledných dní mi začalo byť jasné, že okolnosti súvisiace s mojimi niekdajšími stykmi s Jeffreym Epsteinom sa stali výraznou komplikáciou pre prácu mojej rodiny a dôležitú prácu mnohých organizácií a charít, ktoré s hrdosťou podporujem. Požiadal som teda Jej Veličenstvo, či môžem na istý čas zanechať verejné povinnosti, a ona mi na to udelila súhlas," uviedol vojvoda z Yorku cez sociálne médiá. 

 

Virginia Giuffreová  pre BBC

Dlho nemlčala ani Virginia, ktorá včera poskytla exkluzívny rozhovor britskej televízii BBC. Američanka vyzvala britskú verejnosť, aby sa postavila za ňu a „aby neakceptovala to, čo sa jej stalo.“ Reportérom porozprávala, ako sa zoznámila s princom a že to bolo v nočnom klube v Londýne, kde ju doviedol Epstein a jeho vtedajšia priateľka Ghislaine Maxwell. Andrew dievča pozval na parket. „Je to najstrašnejší tanečník, akého som kedy videla. Potil sa ako keby vonku pršalo,“ spomínala Virginia pred kamerou. Keď opúšťali klub, Maxwellová mala dať vtedy mladučkej dievčine jasné inštrukcie. Kázala jej, aby sa princovi venovala tak, ako Jeffreymu. „Bolo mi z toho zle,“ dodala Virginia a priznala, že potom mala s princom sex v Maxwellovej dome. Prominentka Ghislaine Maxwell podozrenia na svoju osobu rázne poprela a vypovedala tak aj pred súdom. 

Virginia je z princovho zatĺkania rozčarovaná. „On vie, čo sa stalo, ja viem, čo sa stalo. A len jeden z nás vraví pravdu,“ dodala. 

 

Kráľovná Alžbeta II. stiahla Andrewa 

V každom prípade, podľa zdrojov z Buckinghamského paláca už kráľovnej došla trpezlivosť a nedovolí už nikomu a ničomu poškodiť meno britskej kráľovskej rodiny. Dvihla varovný prst nielen smerom k druhorodenému synovi ale aj k ostatným členom kráľovskej rodiny.  „Škandál s Andrewom a Epsteinom ohrozuje korunu a ona nedovolí svojim citom, aby jej stáli v ceste ochraňovať monarchiu. Je to varovanie aj pre mladších členov rodiny, hlavne pre Meghan a Harryho, že už nebude tolerovať žiadny krok vedľa,“ povedal zdroj bulvárnemu denníku The Sun. Kráľovnú mala znepokojiť otvorená spoveď Sussexovcov. Harry ešte na jeseň reportérom prezradil, že sa rozkmotril s bratom Williamom a Meghan prezradila, že je nešťastná ako členka britskej kráľovskej rodiny. 

Princ Andrew je na tom o dosť horšie. Podľa kráľovských korešpondentov  termín „istý čas“ v slovníku kráľovnej znamená „navždy“. Keďže už nebude verejne činný, príde o peniaze zo Suverénneho fondu, ktorým sú financované aktivity členov kráľovskej rodiny. Či ho kráľovská matka „dokope“ k tomu, aby chlapsky priznal svoje chyby pred sudcom, to ukáže až čas.