V pondelok 29. novembra vkročila do súdnej siene na Manhattane nenápadne pôsobiaca žena v stredných rokoch. S tvárou zahalenou ochrannou maskou, oblečená v jednoduchých čiernych nohaviciach a krémovom svetri nijako nevynikala z davu.

Až keď sa usadila na lavicu obžalovaných po boku svojich právnikov, pritiahla pohľad verejnosti. Ghislaine Maxwellová, expriateľka odsúdeného pedofila Jeffreyho Epsteina, v ten deň odmietla obvinenia z napomáhania pri sexuálnom zneužívaní neplnoletých dievčat.

Maxwellová mala manipulovať s dievčatami

Prvý deň súdneho procesu priniesol úvodné vyhlásenia a svedectvo pilota súkromného lietadla Jeffreyho Epsteina. Podľa prokurátorky Lary Pomerantzovej, Maxwellová lákala a manipulovala s neplnoletými dievčatami, ktoré odsúdený pedofil sexuálne zneužíval.

“Maxwellová sa priživovala na zraniteľnosti mladých dievčat. Servírovala ich na sexuálne zneužívanie,” začala svoju reč Pomerantzová. Ghislaine Maxwellová všetky body obžaloby odmieta a samu seba vykresľuje ako obetného baránka, keďže po Epsteinovej samovražde v roku 2019 nebolo koho za jeho zločiny súdiť.

“Ženy niesli vinu za správanie mužov odkedy Eva pokúšala Adama jablkom. Obvinenia vznesené proti Ghislaine Maxwellovej sú za veci, ktoré urobil Jeffrey Epstein, ale ona nie je Jeffrey Epstein,” zdôraznila právnička Bobbi Sternheimová a výpovede údajných obetí označila za zmanipulované.

Svedok a dlhoročný pilot Larry Visocki opísal súdu pravidelné lety s Epsteinom. Jedno z finančníkových súkromných lietadiel nieslo názov Lolita Express, pretože v ňom údajne mladé dievčatá zabávali hostí na palube. “Musíme si zachovať otvorenú myseľ, pokiaľ sa proces neskončí. Nemali by sme vyvodzovať závery, pokiaľ pred sebou nebudeme mať všetky dôkazy,” zhrnula prvý deň procesu sudkyňa Alison Nathanová.

Najmladšia dcéra mediálneho magnáta

Ghislaine Maxwellová sa narodila v roku 1961 v Paríži. Vyrastala na idylickom vidieku anglického Oxfordshire ako najmladšie dieťa mediálneho magnáta Roberta Maxwella. Maxwell založil vydavateľstvo vedeckých a lekárskych kníh Pergamon Press, vlastnil britský bulvárny denník The Mirror, mal podiely v MTV Europe či v americkom vydavateľstve Macmillan. Ghislaine mala údajne s otcom veľmi blízky vzťah. Dokonca po nej pomenoval jednu zo svojich lodí, Lady Ghislaine.

Práve tá sa mu stala osudnou. Telo Roberta Maxwella sa našlo blízko jachty pri Kanárskych ostrovoch na jeseň 1991. Podľa vyšetrovateľov smrť magnáta spôsobil infarkt a následné utopenie. Niektorí sa však domnievajú, že išlo o samovraždu, keďže Maxwellovo obchodné impérium v tom čase balancovalo na pokraji krachu. Po smrti bol Robert Maxwell obvinený z rozsiahlych finančných podvodov. Krátko po incidentne opustila Ghislaine Maxwellová rodné Anglicko a usadila sa v Spojených štátoch, kde začala obchodovať s nehnuteľnosťami. Práve tu sa zoznámila s budúcim “partnerom v zločine” Jeffreym Epsteinom.

Maxwellová s Clintonom i Trumpom

V Amerike nemala Ghislaine Maxwellová núdzu o vplyvné konexie. Pravidelne sa stýkala s manhattenskou smotánkou aj vysokopostavenými politikmi. Podľa očitých svedkov bola hosťom na svadbe bývalej prvej dcéry Chelsey Clintonovej. Ako známa osoba s kontaktmi predstavila Epsteina mnohým bohatým a mocným priateľom, vrátane bývalého amerického prezidenta Billa Clintona či vojvodu z Yorku.

Ghislaine Maxwellová v roku 2000.  Foto - TASR/AP 

Maxwellová bola v roku 2000 po boku Epsteina odfotená s Donaldom Trumpom a jeho budúcou manželkou Melaniou. Hoci romantický vzťah Maxwellovej a Epsteina trval len niekoľko rokov, dvojica spolu naďalej úzko spolupracovala.

V odtajnených dokumentoch federálnej obžaloby sa uvádza, že Maxwellová mala s finančníkom “osobný aj pracovný vzťah a patrila k jeho najbližším spolupracovníkom”. Podľa bývalých zamestnancov Epsteinovho kaštieľa v Palm Beach na Floride sa Maxwellová starala o financie, koordinovala personál a manažovala domácnosť.  V rozhovore pre Vanity Fair z roku 2003 Epstein označil dcéru mediálneho magnáta za svoju najlepšiu priateľku.

Pravá ruka Jeffreyho Epsteina

Jeffrey Epstein sa už v roku 2008 priznal, že svojím klientom zabezpečoval neplnoleté prostitútky, za čo si odsedel rok vo väzení. V júli 2019 bol zatknutý na základe obvinení, podľa ktorých v kaštieli v Palm Beach sexuálne zneužíval desiatky dievčat. Následne bol finančník obvinený z obchodovania s ľuďmi a založenia zločineckej siete. Hrozilo mu 45 rokov odňatia slobody. Po mesiaci vo federálnej väznici, kde čakal na súdny proces, spáchal Jeffrey Epstein samovraždu.

Odrazu nebolo koho za jeho zločiny súdiť.  Hlasy volajúce po spravodlivosti sa ozývali čoraz silnejšie a tlak verejnosti stúpal. Pozornosť sa upriamila na Ghislaine Maxwellovú. Tá sa od roku 2016 držala v ústraní. Predala svoj mestský dom na Manhattane a usadila sa v odľahlom sídle v štáte New Hampshire. Rok po Epsteinovom zadržaní, v júli 2020, jeho bývalú priateľku a spoločníčku zatkli.

Jedna z obetí Sarah Ransomeová prichádza na súdne pojednávanie. Foto - TASR/AP

Podľa prokuratúry bola Maxwellová v rokoch 1994 až 2004 Epsteinovom “pravou rukou”. Pomáhala mu manipulovať maloleté dievčatá, ktoré následne zneužíval vo svojich luxusných rezidenciách. Štyri obvinenia Ghislaine Maxwellovej sa týkajú rokov 1994 až 1997, keď bola s odsúdeným pedofilom v intímnom vzťahu. Ďalšie dve obvinenia z obchodovania s ľuďmi sa spájajú s obdobím medzi rokmi 2001 a 2004.  "Ghislaine ovládala dievčatá. Bola ako madam. Bola v pozadí obchodovania so sexom," povedala pre BBC Sarah Ransomeová, jedna z Epsteinových údajných obetí.

Princ Andrew odmietol obvinenia

Medzi údajné obete Jeffreyho Epsteina a jeho spoločníčky Ghislaine Maxwellovej patrí aj Virginia Robertsová Giuffreová. Podľa jej svedectva to bola práve Maxwellová, ktorá ju zoznámila s Epsteinom a prinútila mať opakovaný pohlavný styk s britským princom Andrewom. Na základe dokumentov floridského súdu, k styku došlo na orgiách v Londýne, u Epsteina doma a na finančníkovom súkromnom ostrove v Karibiku. Giuffreová bola v tom čase neplnoletá.

Princ Andrew, tretie dieťa britskej kráľovnej Alžbety II., sa prvýkrát stretol s Epsteinom v roku 1999 a odvtedy sa priatelili. V roku 2010 britské médiá zverejnili videozáznam, podľa ktorého sa britský princ lúči v pootvorených dverách Epsteinovho domu s neznámou mladou ženou. Obvinenia zo sexuálneho zneužívania maloletých princ odmietol. “Nestalo sa to. Môžem vám povedať, že sa to nikdy nestalo. Nepamätám si, že by som niekedy stretol túto dámu," uviedol v rozhovore pred dvoma rokmi. Podľa najnovšieho vyhlásenia z októbra 2021 londýnska polícia nepodnikne proti princovi Andrewovi žiadne ďalšie kroky.

Svedectvo ženy s prezývkou Jane

Počas nasledujúcich týždňov zaznejú v manhattanskej súdnej sieni svedectvá štyroch žien, ktoré údajne Jeffrey Epstein s pomocou Ghislaine Maxwellovej sexuálne zneužíval. Jednou z nich je žena vystupujúca pod pseudonymom Jane. Jej príbeh už v pondelok načrtla prokurátorka Lara Pomerantzová.

Jane mala len 14 rokov, keď sa v roku 1994 zoznámila s Epsteinom a Maxwellovou na letnom umeleckom tábore. Pri rozhovore nad piknikovým stolom dvojica zistila, že Jane žije, tak ako oni, v Palm Beach na Floride. Jane dala Epsteinovi svoje telefónne číslo. Podľa prokurátorky bol tento okamih začiatkom dlhej nočnej mory, ktorá trvala roky.

Ghislaine Maxwellová si získavala Janeinu dôveru. Brala ju na nákupy, rozprávala sa s ňou o intímnom živote a postupnou manipuláciou v očiach dievčaťa normalizovala sexuálne zneužívanie Jeffreyho Epsteina. Príbehy troch ďalších žien stoja na rovnakých základoch.

Obhajoba sa počas nasledujúcich sedení pokúsi dokázať, že svedectvá žien nemožno považovať za dôveryhodné. “Príbeh každej žalobkyne je krehký,” argumentovala právnička Bobbi Sternheimová, “Ovplyvnili ho právnici, média aj peniaze.”

Hlavné pojednávanie by malo trvať najbližších šesť týždňov.