KAPSKÉ MESTO, BRATISLAVA. Juhoafrický lekár-kardiochirurg Christiaan Barnard sa stal vo svete známy ako prvý lekár, ktorý uskutočnil transplantáciu srdca. "Srdce sa zvykne spájať so životom, smrťou, láskou a dušou. Pre mňa ako lekára to však nie je nič iné než pumpa," uviedol v rozhovore Barnard. Prvú transplantáciu tohto dôležitého orgánu u človeka uskutočnil pred 50 rokmi 3. decembra 1967. Prvú úspešnú transplantáciu srdca na Slovensku uskutočnili o 31 neskôr - v noci z 20. na 21. marca 1998 v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb v Bratislave.

 

 

Transplantoval srdce psom

Christiaan Barnard sa narodil 8. novembra 1922 v Beaufort Weste v Juhoafrickej republike (JAR). Chlapec zo skromných pomerov si za svoje životné poslanie vybral medicínu. Vyštudoval univerzitu v Kapskom Meste (JAR) a univerzitu v Minnesote v Spojených štátoch amerických (USA). Po návrate z USA v nemocnici Groote Schuur v Kapskom Meste okrem chirurgickej praxe experimentoval s transplantáciami srdca na psoch.

Prvú transplantáciu tohto dôležitého orgánu u človeka uskutočnil s tímom 20 lekárov 3. decembra 1967. Príjemcom orgánu bol pacient (predavač potravín Louis Washkansky) na prahu smrti, ktorý podľa Barnarda nemal na výber. Nejasné podozrenie, že jeho srdcová choroba je nevyliečiteľná, sa pomaly menilo na istotu. S chorobou rástla aj zúfalá chuť žiť. Keď mu chirurg Christian Barnard navrhol, aby sa stal pokusným králikom prvej transplantácie srdca v histórii ľudstva, neváhal ani sekundu.

 

 

"Pre umierajúceho človeka nie je ťažké sa rozhodnúť. Vie, že je na konci. Keď vás naháňa lev na brehu rieky plnej krokodílov, vrhnete sa do vody v presvedčení, že máte šancu dosiahnuť druhý breh. Bez leva by vám to ani nenapadlo," opísal neskôr Washkanského rozhodovanie chirurg Barnard. Darcom srdca bola obeť automobilovej nehody. Louis Washkansky žil po zákroku len 18 dní, ale mal dosť síl na to, aby sa usmieval. Aj v tom bol Barnardov úspech - daroval svetu novú reálnu nádej prežiť srdcové ochorenia.

 

 

Hviezdou cez noc

Pri príležitosti 30. výročia prvej transplantácie lekár Bernard v roku 1997 uviedol: "Nebrali sme to ako veľkú udalosť. Ani nám nenapadlo priebeh operácie nafotiť". Fotogenický mlado vyzerajúci lekár sa cez noc stal hviezdou. Vrhol sa do víru spoločenského života, vychutnával si pozornosť médií, prežíval romance so známymi ženami. Doplatilo na to jeho manželstvo, neskôr sa oženil aj rozviedol ešte dva razy. Bol otcom piatich detí.

 S operovaním bol nútený skončiť v roku 1983 pre dnu, ktorá ho trápila od mladosti. Potom sa venoval výskumu procesov starnutia. Aj na základe vlastných skúseností odporúčal niekoľko zásad prospešných pre zachovanie vitality: šport, denne jeden až dva poháre červeného vína, k jedlu olivový olej a najmä radosť vzbudzujúci sex.

 

 

V Bratislave bol v roku 1995

Profesor Christiaan Barnard navštívil v apríli 1995 Bratislavu. "Mal som šťatie, že som mohol urobiť niečo, za čo si ma budú ľudia pamätať." Myslel tým, že práve on prvý raz transplantoval srdce. Vzápätí dodal: "Za svoj najväčší úspech však pokladám pomoc deťom s poruchami srdca. Bol by som rád, keby sa na mňa spomínalo práve pre tieto operácie".

Slávny lekár zomrel v dôsledku astmatického záchvatu 2. septembra 2001 počas dovolenky v cyperskom Paphose. Patológovia potvrdili vážne poškodenie pľúc, jeho srdce však bolo údajne vo výbornom stave.