DALLAS. V nemocnici v texaskom Dallase sa vôbec po prvý raz v histórii Spojených štátov podaril pôrod matke s transplantovanou maternicou. Informovala o tom agentúra AP. Prípad však nie je svetovým unikátom, keďže niekoľko pôrodov z transplantovanej maternice zaznamenali už predtým vo Švédsku. Hovorca Medicínskeho centra Baylorovej univerzity uviedol, že podrobnosti o pôrode predstavia na tlačovej konferencii v pondelok. Čerstvá matka bola pôvodne od narodenia bez maternice.

 

Prečítajte si

Lekára, ktorý mal dať rodičke facku, z nemocnice neprepustia

 

Tri zo štyroch mali problémy

Dallaská nemocnica pred rokom oznámila, že maternicu transplantovala štyrom ženám, avšak trom ju musela neskôr odstrániť pre nedostatočné prekrvenie. Nemocnica neprezradila, koľkým ženám odvtedy transplantovala uterus. Avšak podľa časopisu Time, ktorý o pôrode informoval ako prvý, v nemocnici vykonali celkovo osem takýchto transplantácií, pričom jedna zo žien je v súčasnosti tehotná.

 

Maternica sa netransplantuje nastálo

Nemocnica v Dallase podľa vlastných informácií plánuje používať maternice od živých aj mŕtvych darkýň. Vo Švédsku použili maternicu matky či sestry príjemkýň. Maternica sa netransplantuje nastálo. Príjemkyňa musí užívať silné lieky, aby jej telo transplantovaný orgán neodmietlo. Dlhodobé používanie týchto liekov však prináša značné zdravotné riziká, a tak maternicu opäť odstránia po jednom alebo dvoch pôrodoch.