Keď zistila, že muž na rovnakej pozícii zarába viac ako ona, šla za šéfom a spýtala sa prečo. „Vyjednával lepšie ako ty,“ dostala odpoveď a uznala, že je to tak. Louise má 34 rokov, prvé dieťa a viac ako o vyšší plat žiadala flexibilný pracovný čas a možnosť robiť z domu.

Anita zase klesla na plate potom, čo sa dva roky starala o svoju mamu. Nevedela si ho vyrokovať späť a učila sa od mužov, ako sa správne oceniť. Nevieme, či Loiuse a Anita sú pravé mená, ale britskému denníku Guardian ženy takto opísali, prečo si nepýtajú za svoju prácu viac peňazí.  

Na Slovensku sú na tom ženy podobne. Spoločnosť Profesia darovala ženám k Medzinárodnému dňu žien prieskum o platoch. Podľa neho zarábajú v priemere o vyše dvesto eur mesačne menej ako muži. Prieskum tvrdí, že ženy očakávajú nižšie zárobky, už keď na pracovný trh vstupujú.

Potvrdzujú nám to mnohé manažérky, ktoré ženy a mužov do zamestnania prijímajú. Muž si presne zistí, aké sú platy na pozícii, o ktorú sa uchádza a ešte ju navýši. Žena si to nezistí a väčšinou pýta menej akoby mohla. Lebo takto muži a ženy seba a svoje schopnosti veľmi často vnímajú. 

Iné to nie je ani v zamestnaní. Nevieme si častokrát zažiadať o zvýšenie platu, hoci sme dokázali, že výkony podávať vieme. Väčšinou čakáme, až si to šéf všimne sám. Čakáme, hoci samé od seba sa to takmer nedeje.

Ženy vlastnú hodnotu vyčísliť nevedia, ale firmy si prítomnosť žien vypočítali celkom presne. Vo svete zistili, že firmám, kde pracuje viac žien, až o tretinu stúpa návratnosť investícií. Naopak firmy bez žien sú o štvrtinu viac spojené so škandálmi.

Dnes existujú desiatky štúdií, že ženy sú pre firmy prínosom. Ešte sa s tým musia stotožniť ženy samotné. A preto dámy trénujte, rokujte a žiadajte. Predať dobrý produkt nie je ťažké, ak mu budete veriť.

 

Prečítajte si aj Asi sme už Kotlebu potrebovali