Prehľad najbohatších Čechov a Slovákov vedie po prvý raz žena. Renáta Kellnerová s rodinou na najvyššej priečke rebríčka nahradila zosnulého manžela, podnikateľa a finančníka Petra Kellnera. Vyplýva to z rebríčka, ktorý zostavil týždenník Euro v spolupráci s českým Ekonomickým denníkom.

Kto je Renáta Kellnerová

Renáta Kellnerová (53), ktorá bola druhou manželkou Petra Kellnera, sa doteraz venovala hlavne charite a vzdelávanie. Podľa portálu e15.cz Je zakladateľkou a predsedníčkou správnej rady Nadácie The Kellner Family Foundation.

Okrem rodinnej nadácie je Renáta Kellnerová v súčasnosti členkou dozornej rady akciovej spoločnosti Open Gate, ktorá vlastní rovnomenné gymnázium a základnú školu. O súkromí rodiny Kellnerových sa verejne vie málo, k dispozícií nie je ani fotografia Renáty Kellnerovej. Podľa médií sa Kellnerová s budúcim manželom zoznámila, keď sa v PPF uchádzala o prácu. Zaujíma sa o výtvarné umenie, vlastní rozsiahlu kolekciu fotografií Jozefa Saudka. 

Mali spolu tri dcéry, jednou z nich je úspešná parkúrová pretekárka Anna Kellnerová.

Babiš sa prepadol

Oproti predchádzajúcemu prehľadu si polepšili hlavne podnikateľ Daniel Křetínský, finančník Patrik Tkáč či zakladatelia firmy Avast. Naopak český premiér Andrej Babiš s výškou majetku 68 miliárd českých korún (vyše 2,6 miliardy eur) sa prepadol z piateho na šieste miesto. Babišov majetok sa od roku 2017 zmenšil o 43 miliárd českých korún (zhruba 1,7 miliardy eur).

Jediná žena v prvej desiatke

Petr Kellner tragicky, zakladateľ investičnej skupiny PPF, zahynul 27. marca pri havárii vrtuľníka na americkej Aljaške. Aj majetok rodiny Kellnerovcov sa však od minulého roka znížil, a to o 20 miliárd českých korún (približne 780 miliónov eur). Na druhom mieste rebríčka sa umiestnil realitný magnát Radovan Vítek, tretie miesto obsadil Daniel Křetínský, štvrté Karel Komárek a piate Patrik Tkáč.

Na šiestom mieste je Babiš a na siedmom zakladateľ softvérovej spoločnosti Avast Pavel Baudiš, ktorý za posledné dva roky zaznamenal vôbec najväčší prírastok majetku. Po ňom nasledujú na ôsmom a deviatom mieste Ivan Chrenko a Pavel Tykač. Desiatku najbohatších českých a slovenských biznismenov uzatvára Jaroslav Haščák s rodinou, píše Ekonomický deník.