Vyskúšajte tento recept na medovníky, ktoré nestvrdnú ani do januára. Ak sa samozrejme nezjedia. To len pre istotu. Recept na medovníky, ktoré zostanú mäkké a nevyschnú, kombinuje bohatú chuť a vláčnu textúru.

Cesto je kľúčové nechať odpočívať v chladničke minimálne 12 až 24 hodín, čím sa zabezpečí jeho správna konzistencia a chuť, a potom ho pečieme na 130 °C asi 20 minút, aby medovníky zostali mäkké až do konca januára.

Medovníky, ktoré nestvrdnú

Kľúčom k príprave mäkkých medovníkov, ktoré nevyschnú a nestvrdnú, je zamerať sa na niekoľko dôležitých aspektov receptúry a postupu prípravy. Začína to správnym pomerom surovín: dôležité je mať vhodný pomer medu a cukru k múke, keďže med a tuky dodávajú cestu potrebnú vlhkosť.

Pri príprave je kľúčové nemiesiť cesto na medovníky príliš dlho – dlhé miesenie môže práve spôsobiť, že medovníky budú po upečení tvrdé. Taktiež je dôležité nechať cesto dostatočne dlho odpočinúť v chladničke, ideálne cez noc, čo umožňuje chutiam sa plne rozvinúť a cestu relaxovať.

Pri pečení je rozhodujúce kontrolovať medovníky a neprepečiť ich; pečte ich len dovtedy, kým nezískajú peknú zlatohnedú farbu. Ak si medovníky pečiete dopredu, je dobré po upečení ich nechať niekoľko dní odležať v uzatvorenej nádobe, aby sa dostali do tej správnej formy. Do nádoby môžete pridať kúsok jablka alebo chleba, čo pomôže udržať vlhkosť.

Použitie korenín ako zázvor, škorica alebo klinčeky môže tiež prispieť k udržaniu vlhkosti. Vajcia v recepte tiež pomáhajú udržať medovníky vláčne, a použitie sódy bikarbóny ako kypriaceho činidla môže tiež pomôcť zabezpečiť, že vaše medovníky budú po upečení mäkké a vláčne.

Vyskúšajte aj náš recept na šťavnatý perník. Alebo aj ďalšie vianočné koláče. Napríklad kokosové rožky, alebo klasické linecké cesto. Tu je aj starý recept na medovníky. Prečítajte si aj kedy piecť medvedie labky. Tu je zase recept na medovníky mäkké hneď po upečení. Tu je aj recept na stále mäkké medovníky.

Ingrediencie

(50 kúskov)

 • 500 g hladkej múky,
 • 3 vajcia, 
 • 250 g práškového cukru,
 • 2 lyžice medu,
 • 1 kávová lyžička sódy bikarbóny, 
 • pol lyžičky mletej škorice, 
 • 15 rozdrvených klinčekov,
 • žĺtok vymiešaný s mliekom na potretie,

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup receptu

 1. Na úvod si zamiesime múku s cukrom, vajcami, pridáme aj med a sódu bikarbónu. Do zmesi pridáme škoricu a klinčeky. Cesto necháme oddýchnuť v chladničke zabalené v potravinovej fólií minimálne 12 až 24 hod. Najlepšie si ho pripraviť a medovníky piecť na druhý deň.


   
 2. Na druhý deň cesto rozdelíme na polovice a postupne oba kusy rozvaľkáme na plát s hrúbkou asi 0,5 cm. Z cesta si potom vykrajovačkami vykrajujeme obľúbené tvary.


   
 3. Z tohto množstva pripravíme aj 4 plechy (tie treba jemne potrieť olejom, alebo použiť papier na pečenie). Pred pečením medovníky potrieme žĺtkom vyšľahaným s mliekom. Môžeme na vrch pridať aj vlašský orech.


   
 4. Medovníky pečieme v rúre na 130 °C asi 20 minút každý plech. Skúste aj dva plechy naraz. Malo by sa to bez problémov podariť, ale záleží to od rúry.

Dobrú chuť. Medovníky, ktoré nestvrdnú ani do konca januára sú hotové. Dobrú chuť. Vyskúšajte aj náš recept na marlenka guličky. Ale skúste aj recept na medovníky bez vajec. Máme pre vás aj recept na sneh na zdobenie medovníkov.

Videorecept