Linecké cesto z ktorého sa pripravujú linecké koláče u nás patrí medzi klasické vianočné recepty. Vyskúšajte tento na jednoduché linecké cesto podľa overeného receptu portálu Ženy v meste.

Linecké cesto

Starý recept na linecké cesto ku Slovensku neodmysliteľne patrí. A najmú k Vianociam na Slovensku. Dedí sa u nás medzi generáciami a určite aj dnes ide o najobľúbenejšie domáce vianočné koláče.

Nie je asi veľkým prekvapením, že tieto koláčiky z u nás tak obľúbeného lineckého cesta sú pomenované podľa rakúskeho mesta Linec. Tamojšia slávna Linzer torte chutila vraj aj cisárovnej Sisi. Kto vie, možnu ju ku nám priniesla práve ona, napríklad počas svojich pobytov v Bardejovských kúpeľoch

Fantastické linecké koláčiky pripravené z lineckého cesta však u nás vyzerajú trošku inak. Tradičná a tak obľúbená Linecká torta sa u nás premenila na malé kolieska zlepované džemom, voňajúce po vanilke. Klasické linecké cesto však stále hrá dôležitú úlohu.

Aj ako malé kolieska je toto upečené cesto skvelé na každú sviatočnú príležitosť, nielen na Vianoce alebo Veľkú noc.  Sviatočné chvíle u nás jednoducho bez lineckých koláčikov nie sú úplne dokonalé.

História

Linecké cesto má naozaj bohatú históriu, ktorá sa viaže k tradičnej európskej cukrárskej kultúre. Je základom pre mnoho tradičných európskych dezertov, najmä v oblastiach strednej a východnej Európy. Nasledujúce sú niektoré kľúčové body v histórii lineckého cesta:

 1. Pôvod v Linzi: Linecké cesto dostalo svoj názov tretieho najväčšieho mesta v Rakúsku. Hoci presný dátum vzniku cesta nie je známy, jeho popularita v tejto oblasti je zrejmá už stáročia.
 2. Zloženie cesta: Tradične sa skladá z masla, cukru, vajec, múky a mletých orechov (najčastejšie lieskových alebo mandlí). Táto zmes je vysoko tučná a bohatá, čo dáva výslednému pečivu jeho charakteristickú textúru a chuť.
 3. Linecké koláčiky: Linecké cesto je možno najznámejšie vďaka tradičným lineckým koláčikom - dvojitým koláčikom, medzi ktorými je vrstva džemu, a vrchný koláčik má vo strede otvor, čo umožňuje vidieť džem.
 4. Šírenie popularity: Hoci má linecké cesto svoje korene v Rakúsku, stalo sa obľúbeným v mnohých častiach Európy, najmä v krajinách strednej a východnej Európy. V mnohých kultúrach je súčasťou vianočných alebo iných sviatočných tradícií.
 5. Moderné verzie: S časom sa linecké cesto stalo základom pre mnoho iných dezertov a koláčov. Rôzne variácie a prispôsobenia tradičného receptu vznikli po celom svete a dnes preukazuje bohatú tradíciu európskeho cukrárstva a je stále obľúbené v mnohých kultúrach po celom svete.

Ako dlho vydržia linecké koláče?

Tento recept má aj svoje veľké výhody. Jedným z nich je napríklad to, že linecké koláče dlho vydržia. Môžeme si ich pripraviť v predstihu a uskladniť v dóze. Tak 2-3 týždne vydržia bez problémov. Prípadne ich môžete tesne pred servírovaním naplniť.

Vyskúšajte tento recept na linecké cesto a dajte nám v diskusii na facebooku vedieť, ako sa vám podarili. Vyskúšajte aj overený recept na maslové  linecké cesto. Tu je aj recept na orechové medvedie labky. A tu sú skvelé vianočné Išelské tortičky.

Tu je aj rokmi overený recept na vianočnú griláž. Máme pre vás aj rýchle kokosové pusinky. Vyskúšajte aj tento recept na jednoduché cesto na vykrajované vianočné pečivo. Skúste aj naše tipy, aby boli linecké koláčiky mäkké. Vyskúšajte aj ako si vylepšiť linecké koláčiky.

Druhy

Ingrediencie

 • 750 g hladkej múky špeciál (špaldovej),
 • 500 g masla (Hery),
 • 250 g práškového cukru,
 • 1 ks vanilínového cukru,
 • 3 ks žĺtky,
 • nastrúhaná citrónová alebo pomarančová kôra,

Na dozdobenie: džem, lekvár, čokoládová poleva, cukrové ozdôbky, kokos, orechy, práškový cukor,

 • papier na pečenie,

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup receptu

 1. Do zmäknutého masla (môžeme použiť aj Heru, ale maslo je lepšie) si zapracujeme žĺtky. Pridáme práškový a vanilínový cukor, nastrúhanú kôru (koláčiky krásne prevonia a ochutí). Keď ju nemusíme, kôru vynecháme.


   
 2. Postupne pridávame múku. Vypracujeme bochník, ktorý zabalíme do fólie a necháme v chlade cca hodinu odpočívať a zachladiť. Môžeme ho tam ponechať aj do druhého dňa.


   
 3. Na pomúčenej doske si cesto vyvaľkáme na hrúbku 3 mm a vykrajujeme rôzne tvary. Na plech vystlaný papierom na pečenie si ukladáme jednotlivé kúsky a pečieme pri teplote 180o C približne 8-10 minút podľa potreby.


   
 4. Pečivo má byť svetlé s ružovkastými okrajmi. Upečené koláčiky spájame s džemom, lekvárom. Môžeme obaliť v práškovom cukre, alebo rôzne ozdobiť čokoládovou polevou, cukrovými guličkami, strúhaným kokosom, orechmi podľa fantázie. Pripravte si linecké cesto podľa nášho fotoreceptu - kliknite.

Dobrú chuť a šťastné a veselé. Vyskúšajte aj recept na skvelé kokosové pusinky

Videorecept

Ako ho ešte vylepšiť?

Tento recept na linecké cesto je už sám o sebe klasikou, ale vždy existuje priestor na drobné vylepšenia alebo variácie, ktoré môžu pridať ďalší rozmer chuti. Tu sú niektoré návrhy:

 1. Použitie kombinácie múk: Skúste kombinovať špaldovú múku s inými druhmi múk, ako je mandľová alebo kokosová múka, pre zaujímavejšiu chuť a textúru.
 2. Pridanie orechov do cesta: Pridajte do cesta nadrobno nasekané orechy, ako sú vlašské orechy, lieskové orechy alebo mandle, pre pridanie ďalšej chuti a chrumkavosti.
 3. Experimentovanie s kôrou: Namiesto citrónovej alebo pomarančovej kôry môžete použiť aj limetkovú alebo grepovú kôru pre iný druh citrusového nádychu.
 4. Použitie čerstvej vanilky: Môžete tiež nahradiť vanilínový cukor skutočným vanilkovým strukom alebo čistým vanilkovým extraktom pre intenzívnejšiu vanilkovú chuť.
 5. Pridanie korenín: Experimentujte s pridaním škorice, mletej zázvorovej kôry alebo muškátového orieška do cesta, aby ste dosiahli rôzne chuťové profil.
 6. Čokoládové cesto: Pre variantu s čokoládovým cestom môžete pridať do cesta kakaový prášok.
 7. Rôzne plnky a ozdoby: Okrem džemu a čokoládovej polevy skúste použiť aj iné plnky, ako sú nutella, maslový krém alebo karamel. Pri ozdobovaní môžete byť kreatívni s použitím jedlých kvetov, perličiek alebo jedlých trblietok.

Tieto úpravy a variácie môžu pridať nový rozmer k tradičným lineckým koláčikom a urobiť z nich ešte chutnejšiu súčasť vašej vianočnej hostiny presne podľa vašich predstáv.