Ak premýšľate, kedy upiecť vianočné medvedie labky, aby boli počas Vianoc naozaj dokonale, tu je náš overený recept. Vyskúšajte výborné suché vianočné pečivo z kuchyne portálu Ženy v meste.

Kedy piecť medvedie labky

Medvedie labky sú tradičné pečivo, ktoré je obľúbené počas vianočných sviatkov. Aby vydržali čerstvé až do Vianoc, je dôležité ich upiecť v správnom čase a správne ich skladovať.

 • Čas pečenia: Ideálny čas na pečenie medvedích labiek je približne 2 až 4 týždne pred Vianocami. Teda najlepší je v strede, teda 3 týždne pred sviatkami. Tento časový rámec umožňuje, aby sa chutě dobre spojili a zároveň zaručuje, že budú čerstvé počas celých sviatkov.
 • Skladovanie: Po upieceni nechajte medvedie labky úplne vychladnúť. Uložte ich v uzatvárateľnej nádobe, ideálne v medzipodlaží oddelené papierom na pečenie, aby sa nelepili. Skladujte na chladnom a suchom mieste, mimo priameho slnečného žiarenia. Niektorí ľudia odporúčajú pridať do nádoby kúsok jablka alebo cukru v chlebe, aby zostali medvedie labky mäkké a vlhké.

Dodržaním týchto krokov zabezpečíte, že vaše medvedie labky budú počas Vianoc vynikajúce. Skúste aj naše recepty na linecké cesto a vanilkové rožky. Tu je recept na orechové medvedie labky. A tu zase recept na medvedie labky od babičky.

Ingrediencie

 • 250 gramov masla (prípadne iného tuku vhodného na pečenie),
 • 250 gramov hladkej múky,
 • 120 gramov mletých orechov,
 • 120 gramov práškového cukru,
 • 1 balíček škoricového cukru,
 • 50 polievková lyžica kakaa,
 • kôra nastrúhaná najemno z jedného menšieho citróna,

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup receptu

 1. Múku, práškový cukor, mleté orechy, vajce a zmäknuté maslo si navážime do misky. Podľa chuti môžeme pridať kakao alebo štipku škorice. Neprestávame miesiť, kým sa nám suroviny pekne nepremiešajú. Takto zjednotené cesto necháme na pol hodinku “odpočívať” do chladničky.
 2. Formičky, v ktorých budeme labky piecť, si jemne vymastíme olejom a poukladáme vedľa seba na dosku, aby sme ich mali poruke. Potom si zakaždým vezmeme malý kúsok cesta a prstami ho roztlačíme vo formičke. Množstvo cesta závisí od tvaru a veľkosti formičky. Orechy cesto nakypria, takže formičky neplníme úplne po okraj.


   
 3. Naplnené formičky poukladáme na plech a dáme piecť. Pečieme na 175 °C asi 15 - 20 minút. Podľa rúry. Ak ste pridali kakao, sledujte ešte ostražitejšie, aby vám neprihoreli, je to totiž klamlivé.
 4. Upečené labky necháme vo formičkách trocha vychladnúť, až potom vyklápame. Ale dajú sa vyklápať aj teplé, vyskúšajte. Pre efekt poprášime trochou práškového cukru (sladké sú ale dosť aj bez neho, takže tento posledný krok môžeme bez výčitiek svedomia vynechať).

Dobrú chuť.

Videorecept