Funguje spoľahlivejšie ako by sme chceli. Už, keď ráno idete do práce, začne predstavivosť pracovať. Vytvorí niekoľko schém, ktoré ste už nejakým spôsobom zažili a rozčúlili vás. Predstavíte si stretnutie so šéfom alebo šéfkou na chodbe, ktorí hneď po zdvorilostnom pozdrave hodia nejednoznačnú poznámku. Neviete ako presne s ňou naložiť a ako si ju preložiť.

Alebo myslíte na kolegu či kolegyňu, ktorí sa na vás síce usmejú, ale potom zamrmlú, že ste si na tom projekte alebo mítingu mohli dať záležať viac. Prípadne sa hneváte vy na nich, že odsabotovali vašu prácu a teraz sa vás pýtajú, či si dáte kávu. A tak už na ceste do práce trúbite po všetkých, hoci sa v rannej zápche nedeje nič neobvyklé. Akurát sa naštartoval váš samonasierací mechanizmus.

Funguje aj doma. Keď sa už po stýkrát schyľuje k tomu istému konfliktu medzi súrodencami alebo sa ocitnete v situácii, v ktorej presne viete, ako bude manžel či partner reagovať.

Až zrazu  zistíte, že ste vybuchli ešte skôr ako sa niečo naozaj stalo. Už pri nevinnej poznámke. Ohromí vás, že niekto zareagoval inak ako by ste čakali a celkom odlišne ako ste na to v podobných situáciách zvyknutá. V očakávaní konfliktu, ho vyrobíte vy sama.

Lebo samonasierací mechanizmus funguje spoľahlivejšie ako by sme chceli. Posledné dva týždne hlavne na sociálnych sieťach a pri slovách voľby, politici, koalícia, zrada, kotlebovci. Hoci v tomto prípade nie preto, že sme niečo očakávali, ale že sme mnoho vecí neočakávali. O to viac a rýchlejšie sa vieme rozčúliť a máme chuť uľaviť si vulgarizmami, ktoré by citlivé ucho istého župana neunieslo.

A mne sa pritom pri tej celej povolebnej biede zdá, že už som dávno nevidela toľko ľudí riešiť politiku, nepočula toľko rodičov vysvetľovať svojim deťom, kto je Kotleba, čo je Slovenský štát, nezažila chváliť politikov a političky, ktorí o charaktere nepotrebujú hovoriť na bilboarde, ale predvedú ho v živote. Napriek nadávkam, je v tom oveľa viac optimizmu než bola letargia, ľahostajnosť a odovzdanosť spojená s vládou jednej strany.

Samonasierací mechanizmus je nanič. Prvého, koho vyčerpá ste vy. A veci nerieši, len komplikuje. Vypnite ho.

 

Prečítajte si aj Pýtajte si viac