Chorvátski aktivisti z nezávislého novinárskeho združenia vypískali chorvátsku prezidentku Kolindu Grabarovú Kitarovičovú z Domu novinárov. Prezidentka tam rečnila na Konferencii  o slobode médií, ktorú zorganizovalo Chorvátske združenie novinárov a veľvyslanectvo USA. Táto informácia ma zaujala.

Ako môžu tí, ktorí sa angažujú za slobodu slova, nedovoliť hovoriť inému - bez ohľadu na to, či ide o politika, alebo bezdomovca. Chorvátsky predseda združenia novinárov Saša Lekovič sa  síce za incident ospravedlnil, ale zároveň pripomenul, že do Domu novinárov môžu vkročiť všetci novinári a vyjadriť svoj názor. Aj o tom je sloboda slova. A diskusia na túto tému potom pokračovala večer na HTV (Chorvátskej verejnoprávnej televízii) v relácii Otvoreno.

Hovorilo sa o prepúšťaní novinárov, o nemožnosti zamestnať sa na plný pracovný úväzok a z toho vyplývajúcej finančnej neistoty, či o znižovaní úrovne a kvality novinárskej práce. Diskutérmi boli známe osobnosti z chorvátskej mediálnej scény a vraveli  otvorene aj o cenzúre a relatívnej slobode slova.  Viacerí sa zhodli na tom, že doba, keď politika vytvárala tlak na médiá už  skončila.

V súčasnosti si skôr treba všímať vplyv medzinárodných korporácií, ktoré skupujú médiá i to,  ako  v súkromí vychádzajú s politikmi.    

(Autorka je v našom zozname expertiek)

 

Prečítajte si aj Šibi, ribi, mastné ryby i čuvar kuče