Práve som sa vrátila z New Yorku a ako vždy som nadšená – človek trochu vypadne zo svojho denného stereotypu a porovnávanie životných podmienok, situácií, osudov s ľuďmi „zvonka“ ma vždy utvrdí v tom, že Slováci sa vo svete nestratia a že doma na Slovensku sa koniec-koncov nežije až tak zle. Peniaze nikomu na strome nerastú a tí najúspešnejší ľudia sa o svoje miesto poriadne pobili.

 

Čaputová nám robí skvelé meno

Zuzana Čaputová je hedlajnerkou debát obyčajných ľudí, ktorí sa stretávajú na obede, kávičke, a keď im poviete, že ste zo Slovenska, okamžite zareagujú, že áno – počuli o víťazstve nebojácnej, šarmantnej a peknej slovenskej Erin Brockovich v prezidentských voľbách. Možno ešte nevedia jej meno, ale celkom určite poznajú jej story, ktorá sa skončila nevídaným úspechom a želajú si to isté aj pre nich. Veď americké prezidentské voľby sú takpovediac za dverami a minimálne liberálni Newyorčania túžia po zmene v Bielom dome a veria, že Demokrati do boja postavia silného kandidáta.

 

 

Mamy sú úspešné a autentické

Slovenské maminy, ako zvyknem nazývať moje drahé kamarátky, ktoré žijú v New Yorku a jeho okolí. Stretávajú sa pravidelne a rozhodne to stojí za to. Na týchto žúrkach je to celé in medias res, ani jedna sa neokúňa dať si drink, pochváliť sa novou prácou, úspechom svojich detí, hovoriť ako jej pusa narástla, a keď je to po rusínsky, tak „buď již“. Presne tak – pracujú, žijú, ľúbia, vychovávajú deti, pomáhajú svojim rodičom - naplno. Aj keď, ako ony o sebe skromne hovoria, sú obyčajné ženy, každá jedna je výnimočná. Práve vo svojej srdečnosti, autenticite a, samozrejme, aj v tom, že to dali a denne dávajú.

 

Tráva nie je u susede vždy zelenšia

O stave slovenského zdravotníctva by sme asi mohli debatovať do nekonečna a pravdepodobne by sme veľa superlatívov nepoužili. Jeho realitu denne žijeme všetci, ale čo si možno neuvedomujeme je presne ten pohľad zvonku. Napríklad, keď niekomu v zahraničí študujú deti, urobí všetko preto, aby boli prehliadky, očkovania, návštevy špecialistov, zubára vždy vykonané doma – cez prázdniny. Lebo doma sa všetko akosi – ľahšie vybaví. Možno nie všetko je u nás zlé a rozhodne to ešte neznamená, že niekde inde to je lepšie.