BRATISLAVA. Ženy na celom svete majú vďaka Kristíne Čahojovej možnosť zmerať si plodnosť prostredníctvom novej technológie. Táto Slovenka založila v Spojených štátoch startup, pričom podľa nej by v Európe niečo podobné nedokázala. V súčasnosti jej firma pripravuje továrenskú výrobu produktu.

 

 

Zrealizovať to mohli len v Číne

Jej spoločnosť vyvinula prístroj s názvom Kegg. Ako sama tvrdí, hardware má omnoho komplikovanejší vývoj ako softvér. "Musíte navrhnúť elektroniku, vytvoriť si vlastný firmvér, softvér a celé to stále nemusí fungovať, ak nemáte bezchybný mechanický dizajn," priblížila slovenská podnikateľka s tým, že najkomplikovanejšia časť vývoja je tzv. DFM (design for manufacturing). "Je to proces úpravy mechanického dizajnu a niekedy aj elektronickej dosky tak, aby sa produkt dal reálne pásovo vyrábať," vysvetlila.

Toto všetko je podľa nej možné zrealizovať len v Číne. Jej tím strávil mesiace pred produkciou iteráciami v meste Šen-čen, ktoré býva označované za Silicon Valley hardvéru. V súčasnosti pripravujú výrobu s továrňou.

Prvá firma slovenskej podnikateľky sa venovala výrobe oblekov, pracovala aj v startupe v Londýne a neskôr v marketingu spoločnosti Amazon a eBay, kde získala prehľad o tom, čo sa predáva. "Kegg teda vznikol, lebo sme vedeli, že ho ženy chcú a hľadajú," skonštatovala s tým, že prístroj vie vyhodnotiť, kedy je žena plodná a kedy nie.

 

 

V Európe by nenašla investorov

Mať startup je podľa slovenskej vývojárky vždy ťažké. To, čo dokázala v USA, by v Európe nebolo možné, pretože, ako dodala, tam financovanie hardvéru od investorov v počiatočnej fáze podnikania (seed financing) v podstate neexistuje. "Aby som bola veľmi presná, náš vznik umožnili financie z USA a to, že sme mohli technický tím okamžite presunúť do Číny v rámci HAX, čo je v podstate najlepší hardvér akcelerátor na svete," objasnila.

Prostredie v Spojených štátoch je podľa nej pre začínajúcich podnikateľov priaznivé. "Nikde na svete som nestretla toľko šikovných a zároveň pokorných ľudí. Neviem si predstaviť, že by sa so mnou na Slovensku či v Londýne stretol nejaký milionár len preto, lebo by mi chcel nezištne pomôcť. Tu je to úplne normálne. Každý vie, aké je nesmierne ťažké uspieť a, ak máte dobrý produkt, tak vám pomocnú ruku podá veľa úspešných ľudí," podčiarkla.

Na Slovensko sa však Kristína Čahojová stále rada vracia. "Som z Bratislavy, z tej najlepšej mestskej časti - Karlovky - a mám tam celú rodinu. Môj manžel je zasa z Prahy a tiež by chcel späť. Problém je, že on pracuje v marketingu v Google a obdobne zaujímavú prácu by si doma asi ťažko našiel," uzavrela.