Otec jej zomrel, keď mala 15 mesiacov a jej nevlastný otec bol tyran. Mama, prísna sekretárka v škole, jej talent nebrala vôbec do úvahy. Mala na to jediný dôvod: jej dcéra mala príliš veľký nos, aby mohla zaujať v Hollywoode. „Bola som nenápadná, tenká, škaredá a nikto nechcel so mnou hrať,“ hovorí k svojím začiatkom Barbra Streisandová.

S menom nenápadného dievčaťa sa dnes spájajú superlatívy. Svetoznáma americká speváčka a herečka Barbra Streisandová je jedným z najväčších ženských multitalentov.

Je držiteľkou dvoch Oscarov, ôsmich Zlatých glóbusov, troch cien Emmy či viacerých cien Grammy. Ako herečka sa predstavila v známych filmoch ako Funny Girl, Takí sme boli, Zrodila sa hviezda, Pán prílivu.

Dnes (24. apríla) sa Barbra Streisandová, jedna z najúspešnejších žien v histórii zábavného priemyslu, dožíva 80 rokov.

Streisandová lepšia ako Beatles

Je jednou z najúspešnejších žien v modernej histórii zábavného priemyslu a patrí medzi najpredávanejšie hudobné umelkyne v Spojených štátoch amerických (USA). Vydala asi 70 albumov, z ktorých sa na celom svete sa predalo viac ako 150 miliónov jej albumov, čo je častejšie ako sa predávali Beatles.

Získala všetky dôležité ceny, aké sa dajú získať. Fenomenálna umelkyňa je držiteľkou dvoch Oscarov, ôsmich Zlatých glóbusov, niekoľkých cien Grammy a ďalších prestížnych ocenení.

le nielen to. Stala sa hrdinkou židovskej Ameriky, ukázala, že krása sa meria aj inak než dokonalosťou. Streisandová nikdy nepodstúpila plastickú operáciu a nestratila svoje sebavedomie. Práve ohnutá nosná prepážka robila jej hlas neodolateľným.

Stala sa podporovateľkou homosexuálov a lesbičiek ešte skôr,  než sa k homosexualite priznal jej vlastný syn.  Bola tiež ekologickou aktivistkou i niekoľkonásobnou milionárkou. Bola veľkou zástankyňou demokratov hlavne Billa Clintona, Ala Gorea či Hillary Clintonovej.

 

Barbra Streisandová a jej manžel James Brolin na ocenení Žena rokav roku 2013. Streisandová si prevzala cenu za celoživotné dielo.  Foto -  TASR/AP 

Telefonistka i uvádzačka v kine

Barbra Streisandová sa narodila 24. apríla 1942 v mestskej časti Brooklyn v americkom New Yorku ako dcéra stredoškolského profesora, ktorého však nestihla spoznať, pretože zomrel rok po jej narodení. Po maturite pracovala ako telefonistka, uvádzačka v kine a popritom navštevovala herecké kurzy. V roku 1962 získala na Broadwayi menšiu rolu sekretárky v satirickom muzikáli Môžem ti to obstarať vo veľkom (I Can Get It For You Wholesale).

Svoje mimoriadne spevácke dispozície v spojení s hereckými schopnosťami naplno uplatnila v titulnej úlohe revuálnej hviezdy Fanny Brice, o ktorej osudoch a láske k hazardnému hráčovi rozpráva životopisný muzikál Funny Girl. V roku 1964 v ňom Streisandová na Broadwayi dosiahla triumfálny úspech.

O štyri roky neskôr bola Funny Girl (1968) sfilmovaná opäť s Barbrou Streisandovou v hlavnej roli, sekundoval jej slávny egyptský herec Omar Sharif. Za svoj výkon získala Oscara ako najlepšia herečka v hlavnej úlohe. Na úspech nadviazala kreáciou vdovy a dohadzovačky Dolly Leviovej v dnes už legendárnom muzikáli Hello, Dolly! (1969).

 

Úspešný muzikál Hamilton získal v roku 2016 divadelnú ceny Tony celkovo v 11 kategóriách. Foto - TASR/AP

 

Druhú nomináciu na Cenu Akadémie v roku 1974 vyniesla herečke romantická dráma The Way We Were (Takí sme boli, 1973), v ktorej si zahrala po boku Roberta Redforda. Barbra Streisandová zažiarila aj v snímke A Star Is Born (Zrodila sa hviezda, 1976), za pieseň "Evergreen", ktorú k filmu naspievala, dostala Oscara (1977).

Nielen ako talentovaná herečka, ale tiež ako režisérka sa predstavila v dráme Yentl (1983). Režírovala aj romantickú drámu The Prince of Tides (Pán prílivu, 1991), ktorá bola v roku 1992 nominovaná na Cenu Akadémie v kategórii Najlepší film. K úspešným filmom umelkyne patrí napríklad aj romantická komédia The Mirror Has Two Faces (Dve tváre lásky, 1996).
 

Foto - TASR/AP

 

Obama nazval Streisandovú globálnou senzáciou

Za desaťročia pôsobenia absolvovala Barbra Streisandovámnoho koncertov, medzi inými spievala v máji 1963 pred americkým prezidentom Johnom Fitzgeraldom Kennedym v Bielom dome a v 1993 na inauguračnom koncerte prezidenta USA Billa Clintona. Nahrala niekoľko desiatok platní, z ktorých mnohé boli natoľko komerčne úspešné, že za ne dostala zlaté a platinové dosky a ceny Grammy.

Držiteľka troch cien Emmy (1965, 1995, 2001) dostala v roku 1970 špeciálnu cenu Tony Star of the Decade (divadelná herečka desaťročia). Americký filmový inštitút jej 22. februára 2001 udelil cenu za celoživotné dielo. V júni 2007 si z rúk vtedajšieho francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho prevzala najvyššie civilné štátne vyznamenanie - Rad Čestnej légie. V novembri 2015 sa Barbra Streisandová stala laureátkou najvyššieho amerického občianskeho vyznamenania - Medaily slobody, ktorú jej odovzdal prezident USA Barack Obama.

Podľa agentúry DPA vtedy Obama nazval Streisand „globálnou senzáciou s hlasom ako tekuté diamanty“.

 

.

Medaila slobody od Baracka Obamu. Foto - TASR/AP