Z 13 nominácií premenil sedem a stal sa celkovým víťazom Oscarov 2024.  Životopisná dráma Christophera Nolana o strojcovi atómovej bomby Robertovi Oppenheimerovi získala Oscara za réžiu pre Christophera Nolana, za kameru, strih a hudbu a, samozrejme, sošku pre najlepší film uplynulého roka. Oscary jej získali aj mužské herecké výkony.

Oscary 2024: Najlepší herec a herečka

Najlepším hercom sa stal Cillian Murphy. „Natočili sme film o tvorcovi atómovej bomby. Žijeme, v dobrom aj v zlom, v Oppenheimerovom svete. Túto cenu chcem venovať všetkým, ktorí bojujú za mier,“ odkázal „hrdý Ír“.

Oscara za mužskú vedľajšiu úlohu získal Robert Downey Jr. , ktorý stvárnil politika a podnikateľa Lewisa Straussa, predsedu americkej Komisie pre atómovú energiu.

„Chcel by som poďakovať svojmu hroznému detstvu a Akadémii – v tomto poradí,“ žartoval podľa agentúr Robert Downey Jr., ktorý získal svojho prvého Oscara. Predtým bol dvakrát nominovaný za herecké výkony v dráme Chaplin a satirickej akčnej komédii Tropická búrka.

Štyri sošky Oscara získal americký film Chudiatko (Poor Things) - za najlepšie kostýmy, najlepší make-up a úpravu vlasov a za najlepšia výprava. Oscara za najlepšiu herečku si so slzami v očiach prevzala Emma Stone.

"Ženy v tejto kategórii... zdieľam to s vami," povedala dojatá Stone počas ďakovnej reči  a myslela pritom na Lily Gladstone, ktorá bola ako prvá Indiánka nominovaná za film Vrahovia mesiaca kvetov režiséra Martina Scorseseho. Filmy Maestro a Vrahovia mesiaca kvetov nedostali ani jedno ocenenie.

Emma Stone na pódiu so šarmom predviedla svoje šaty od Louisa Vuittona, ktoré sa jej roztrhli v mieste, kde mala zips. "Myslím, že sa to stalo počas "I'm Just Ken"," vysvetlila a pochválila tak Ryana Goslinga za skvelú šou pri piesni z filmu Barbie.

Ten na udeľovaní Oscarov uspel v jedinej kategórii - za najlepšiu pieseň What Was I Made For?“ od speváčky Billie Eilish. Film Barbie mal 8 nominácií - za najlepší film, najlepší adaptovaný scenár, najlepšiu výpravu a kostýmy, pôvodnú pieseň či vedľajšia herečka a herec.

Už po vyhlásení nominácií sa riešilo, že najziskovejší film minulého roka akademici odignorovali. Titulná predstaviteľka Margot Robbie totiž v pätici nominovaných herečiek chýbala, čo niektorí brali ako zámerné opomenutie feministickej fantázie. Zvlášť, keď za réžiu nemala šancu získať Oscara ani režisérka tohto filmu Grega Gerwig. Naopak Ryan Gosling za stvárnenie Kena nominovaný bol.

Oscara pre najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe získala Da'Vine Joy Randolphová za film Zimné prázdniny. V príbehu z prostredia internátnej školy hrala kuchárku, ktorá stratila syna vo vojne. „Tak dlho som chcela byť iná a teraz som si uvedomila, že jednoducho musím byť sama sebou. Ďakujem, že ste ma prijali,“ povedala dojatá, keď si prebrala svojho prvého Oscara.

Oscar 2024 pre Ukrajinu

Oscara za najlepší dokumentárny film získal dokument 20 dní v Mariupole, nakrútený počas obliehania tohto ukrajinského mesta ruskými silami v roku 2022.

„Toto je prvý Oscar v ukrajinskej histórii. Som poctený. Budem ale najskôr prvým režisérom na tejto scéne, ktorý povie: Kiežby som ten film nikdy nenakrútil,“ povedal kameraman agentúry Associated Press Mstyslav Černov pri preberaní ceny.

Oscary 2024:

Najlepší film: Oppenheimer

Réžia: Christopher Nolan (Oppenheimer)

Herečka v hlavnej úlohe: Emma Stone (Chudiatko)

Herec v hlavnej úlohe: Cillian Murphy (Oppenheimer)

Herečka vo vedľajšej úlohe: Da’Vine Joy Randolphová (Zimné prázdniny)

Herec vo vedľajšej úlohe: Robert Downey Jr. (Oppenheimer)

Cudzojazyčný film: Zóna záujmu (Veľká Británia)

Pôvodný scenár: Arthur Harari, Justine Trietová (Anatómia pádu)

Adaptovaný scenár: Cord Jefferson (Americká fikcia)

Filmová pieseň: What Was I Made For? (Barbie)

Animovaný film: Chlapec a volavka

Krátky animovaný film: VOJNA SKONČILA! Inšpirované hudbou Johna a Yoko

Dokument: 20 dní v Mariupole

Krátky dokument: Posledná opravovňa hudobných nástrojov

Hudba: Ludwig Göransson (Oppenheimer)

Kamera: Hoyte van Hoytema (Oppenheimer)

Strih: Jennifer Lame (Oppenheimer)

Zvuk: Tarn Willers, Johnnie Burn (Zóna záujmu)

Masky a vlasový styling: Nadia Stacey, Mark Coulier, Josh Weston (Chudiatko)

Kostýmy: Holly Waddingtonová (Chudiatko)

Výprava: James Price, Shona Heathová (Chudiatko)

Vizuálne efekty: Takashi Yamazaki, Kiyoko Shibuya, Maski Takahashi, Tatsuji Nojima (Godzilla Minus One)

Krátkometrážny hraný film: Podivuhodný príbeh Henryho Sugara