Posledných sedem dní nám okrem návratu zimy a mrazu do Bratislavy a ďalších pár chorých na covid prinieslo aj ceremoniál odovzdávania Zlatých glóbusov.

Glóbusy sú také malé Oscary, v ktorých sú aj televízne kategórie a každý rok sa na ne hľadí ako na zahrievačku k veľkým oscarom….škoda, že si tvorcovia nedali záležať aj na výbere moderátora.

Zlaté glóbusy a sexistické vtipy

Píše sa rok 2024, málokedy sa podarilo vyprodukovať toľko dobrých ženských filmov, americkú ekonomiku rozhýbali ženy (Taylor Swift, Beyonce a Barbie), človek by si povedal, že už nebude treba počúvať sprosté sexistické vtipy.

Jeden by si naivne myslel, že keď sa “žene” režisérke podarilo natočiť “ženský” film “o bábikách”, ktorý super zarobí, konečne sa začneme seriózne baviť o veciach, na ktoré ten film poukazuje. Koniec-koncov, okrem historicky rekordných zárobkov a návštevnosti dostal tento film rekordný počet nominácií….deväť!!!

A potom príde ceremoniál a moderátorský “no-name” (samozrejme, som si vedomá toho, že už mal nejaké úspechy), nám hneď na začiatku zahlási, že film Barbie je o plastovej bábike s veľkými kozami!

Nie, nie, nepovedal poprsím, povedal kozami!

Nanešťastie sa našlo pár ľudí, ktorí sa zasmiali…

Neskôr sme sa dozvedeli, že rozdiel medzi zápasom futbalu a zlatými glóbusmi je ten, že na glóbusoch bude menej záberov na Taylor Swift…. Šup, hneď na to detailný záber kamery na milú Taylor…viem si predstaviť niekoľko otvorov, kde by sa to chúďa dievča asi radšej skrylo…ale detail trochu natiahneme, to sa bude dobre predávať.

Nie dosť, že je táto mladá žena pod paľbou 24/7….paparazzi ju lovia jak nosorožca, urobme si s nej prdel aj tu! Koniec-koncov, prečo by mal zavážiť fakt, že má za sebou najúspešnejšie turné všetkých čias, rebríčkových rekordov viac ako Beatles a prišla sem dnes ako nominovaná?

Charakterová herečka...

Korunu fešák nasadil vtipom, že kľúčovým momentom vo filme Barbie bol moment, keď sa krásnej Barbie objavila celulitída, ploché nohy a smradľavý dych - ako castingoví riaditelia hovoria - charakterová herečka!

Som si istá, že okrem tvorcov filmu tento vtípek prišiel vhod aj skutočným charakterovým herečkám v miestnosti….ako Meryl Streep alebo Annette Bening (z mnohých), ktoré boli určite za tento uhol pohľadu vďačné.

Ceremoniál Zlatých glóbusov svojimi sexistickými vtipmi na adresu feminizmu a žien celkovo podtrhol presne to, o čom film Barbie bol. Oveľa smutnejšie sú však reakcie na internete.

Na jednej strane je milé, že kolujú momentky Ryana Gosslinga, ktorý na vtipy reagoval znechutenou grimasou a chvália ho. Ryan je skvelý, nedal sa strhnúť a chápe, o čom to celé má byť. Bravo! Aj Ryanovi, aj internetu!

Kolujú však aj momentky detailov reakcie Taylor na dosť trápny vtip o jej osobe. A čuduj sa svete, Taylor je trápna, opäť len preukázala, že nemá žiadny zmysel pre humor… mohla to prekusnúť…na čo sa tam vôbec trepala?

A o tom film Barbie je!

Nielenže si to stále veľa ľudí neuvedomuje, tento večer dokázal, že je možno ešte viac ľudí, ktorí o tom vedia, ale robia to aj tak, lebo z toho majú strašnú čurinu…a hlavne preto, lebo im to stále dovolíme.

Čítala som seriózne vyjadrenie nejakej produkčnej spoločnosti, že je pre nich ťažké a riskantné robiť filmy pre ženy, lebo mužská polovica divákov sa do postáv nedokáže vžiť….. Fakt, že ženská polovica divákov to tak môže vnímať odjakživa, im asi vôbec nevadí.

Keď to vezmem úplne pragmaticky a vezmem do úvahy ich obavy o návratnosť investícií, posledný ženský film zarobil 1,44 miliardy dolárov…a predbehol všetky mužské, potenciál tu bude. Preč sú tie časy, keď dievčatám lístky do kina kupovali chlapci alebo si musela vypýtať vreckové od tatina.